KTI uudiskiri oktoober 2013

Alates oktoobrist hakkab iga kahe kuu tagant ilmuma KTI uudiskiri, kus kajastuvad meie õppejõudude ja tudengite tegemised, osakonna info ja muu asjakohane teave. Uudiskiri aitab meil üksteise huvidega kursis olla, aga sellest moodustub ajapikku ka omamoodi KTI kroonika ja miks ka mitte, kunstiteadlaste kontaktide ja teemade peegel. Uudiskiri levib KTI listi kaudu ja on üleval osakonna kodulehel. Info jõuab sinna, kui saadate selle Karin Nugisele, kes selle põhjal paneb kirja kokku iga kahe kuu tagant. Järgmine KTI uudiskiri tuleb detsembri alguses.

Kuulutused ja stipendiumid

Kunstiteadlaste ja kuraatorite ühingu konverentsile „Kunst ja ideoloogiad“ oodatakse juurde esinejaid. Vaata täpsemalt siit.

Kuni 15. oktoobrini saab Eesti Rahvuskultuuri Fondi kaudu kandideerida Noore kunstiteadlase stipendiumile. Fond on algatatud 2006. aastal Krista Kodrese poolt toetamaks uurimisstipendiumiga noori, kuni 30-aastaseid Eesti kunstiteadlasi. Jagamisele tuleb 415 eurot. Stipendiumi nõukogu on 3-liikmeline: Mart Kalm, Juta Keevallik, Krista Kodres. Vaata kandideerimistingimusi siit!

Kroonika

5.-6. septembril toimus Tallinna 2. arhitektuuribiennaal, mille sümpoosioni esimesel päeval pidas Andres Kurg ettekande „Interventions in Socialist Architecture“. Arhitektuurikeskuse korraldatud biennaal keskendus nõukogudeaegse arhitektuuripärandi uurimisele ja ümbermõtestamisele ning sümpoosionile lisaks toimus selle raames kuraatorinäitus Välisministeeriumi hoone saalis ning visioonivõistlus, mille valitud tööd olid väljas Arhitektuurimuuseumis. Vaata Veronika Valgu lühiintervjuud Kurega siit.

5. septembril avati Tartus Kaasaegse kunsti festivali ART IST KUKU NU UT raames näitus „PRADA PRAVDA”, mille kuraatoriteks olid Rael Artel, Kaisa Eiche ja KTI magistrandid Marie Vellevoog ja Marika Agu. Näitust saadab kataloog, mis sisaldab mõlema magistrandi tekste ning millega nad ühtlasi sooritasid toimetajapraktika. Tartu Kunstimuuseumis, galeriis Noorus ja Y-galeriis saab väljapanekuid külastada kuni 27. oktoobrini. Vaata lisa festivali kodulehelt.

20. septembril avati Kumu 3. korruse galeriis Tiina Abeli kureeritud näitus „Pildiplahvatus. Kunst ja fotograafia Eesti 19. sajandi visuaalkultuuris“. Väljapanek uurib Eesti kunsti ja fotograafia kokkupuutepunkte ning fotograafia sünniga kaasnenud pildimaailma muutusi – paljude kunsti funktsioonide kandumist fotograafiale. Vaata lisa siit. Näitusega kaasneb peatselt ilmuv illustreeritud kataloog. Pildiplahvatust saab külastada 12. jaanuarini 2014. Sügissemestril peab Tiina Abel ka valikkursuse Kunst ja fotograafia 19. sajandil mis tegeleb laiemalt selle näituse taustade selgitamisega.

27.-28. septembril toimus KTI ja KTKDK intensiivseminar „Debating German heritage: Art History and Nationalism during the Long 19th Century“, vaata programmi siit. Seminari korraldaja Kristina Jõekalda esines ettekandega „Seeking Baltic German Art: Baltic Identity vs. German Heritage in 19th-Century Art Historiography”. Moderaatoritena osalesid seminaril veel kaaskorraldaja Krista Kodres, samuti Mart Kalm ja Anneli Randla. Abiks olid korraldamisel-läbiviimisel Heili Sõrmus, Karin Nugis ja Helen Ikla.

27.-28. septembril osales Katrin Kivimaa rahvusvahelisel sümpoosiumil „Good Girls: Memory, Desire, Power“ Rumeenia Kaasaegse Kunsti Muuseumis Bukarestis (Vaata lisa siit). Tema ettekanne keskendus 2012. a lõpus Tallinna Ülikooli kirjastuses ilmunud kogumikule „Working with Feminism: Curating and Exhibitions in Eastern Europe“, mis on üks esimesi selleteemalisi akadeemilisi publikatsioone Ida- ja Kesk-Euroopa kunstiajaloos. Telli raamat siit.

5. oktoobril esines Andres Kurg Yale School of Architecture (New Haven) konverentsil „Exhibiting Architecture. A Paradox?“, ettekandega “Towards Paper Architecture: Tallinn and Moscow”. Kolmepäevane konverents koondas arhitekte, ajaloolasi ja kuraatoreid ja uuris kuidas arhitektuur on mõjutanud näitust kui meediumit ja kuidas näitused on omakorda mõjutanud arhitektuuridistsipliini, esitades ajaloolisi, kriitilisi ja teoreetilisi küsimusi.

17. oktoobril avatakse Kumu kunstimuuseumi 4. korruse galeriis Kädi Talvoja kureeritud näitus „Pühalik kaasaeg. Nikolai Kormašovi 1960. aastate maalid“. Näitusega kaasneb ka samanimeline raamat: artiklid Boriss Bernšteinilt ja Kädi Talvojalt, näituse kujundus ja graafika Jaanus Sammalt.

25.-26. oktoobril osaleb Andres Kurg Vilniuses workshopil „Showcasing Modernisms: between nostalgia and criticism (contemporary visualisation and storytelling)“. Leedu arhitektuurifondi korraldatud üritus koondab hiljuti modernismiteemalisi näituseid koostanud kuraatoreid, kes tutvustavad oma platvorme ja arutavad sedalaadi väljapanekute üle Euroopa eri paigus. Osalejate seas mh David Crowley, Lolita Jablonskiene, Aet Ader.

1.-30. november viibib Katrin Kivimaa Mazzano Romano kunstnikuateljees loomingulises residentuuris, mida Eesti Kunstiakadeemiale lahkelt jagab Väino Tanneri Fond.

Publikatsioonid

MIT pressi ajakirjas ARTMargins (nr 2:2, 2013) ilmus Mari Laanemetsa artikkel „Flight into Tomorrow: Rethinking Artistic Practice in Estonia During the 1970s.“ Samas avaldati ka Leonhard Lapini „Objektiivne kunst“ (tõlkjad Andres Kurg ja Krista Mits), ning Andres Kure kirjutatud pikem sissejuhatus. Kahte viimast on võimalik lugeda siin.

Ajakirjas Kunstiteaduslikke Uurimusi (kd 22 / 1-2, 2013) ilmus Karin Nugise artikkel „Eesti tarbekunsti identiteedi kujundamine ja 1960.-1970. aastate vastandlikud diskursused“. Ülevaate rubriigis kirjutavad Anneli Randla, Kristina Jõekalda, Krista Kodres, Virve Sarapik ja Elnara Taidre.

Jaga sõpradega:

Postitas Karin Vicente
Viimati muudetud