Pildil: Meghan Lazier.
Tootedisaini osakonda külastab kevadsemestril külalislektor Meghan Lazier Washington DC-st. Talle on südamelähedane inimkesksete süsteemide loomine disainikaugetes valdkondades: omavalitsuses, panganduses ja tervishoiu süsteemis. Tema töid on avalikustatud nii ajalehes New York Times kui ka ajakirjas Fast Company. Eesti Kunstiakadeemias juhendab ta teenuse disaini kursusi ja viib läbi disainiuurimust.
Nimi: Meghan Lazier
Positsioon: Fulbright stipendiaat
Seos EKAga: Disainiteaduskonna külalislektor ja uurimistöö teostaja
1.Millised projektid sul hetkel käsil on?
Olen 2022. aasta kevadsemestril kaasatud haaravasse ja mitmekülgsesse õppe- ja teadustöösse.
Kaasjuhendan TalTechi ja EKA ühisprogrammi Design & Technology Futures MA disainistuudio kursust, mis ühendab teenusedisaini ja süsteemse mõtlemise. Meie õpilased uurivad ühekordsete plastpakendite teemat ja õpin ka ise seda teemat nende kõrvalt.
Olen üllatunud, kui väga ma naudin võimalust külastada regulaarselt Mustamäed, naabruskonda, kus TalTech asub. Iganädalane teises ülikoolilinnakus ja teises linnaosas viibimine on aidanud mul aru saada rohkem kohalikku konteksti ja mõista leiamalt Eesti kõrgharidusmaastikku.
Minu aeg kulub ka EKA interaktsioonidisaini magistriõppe üliõpilaste lõputööde nõustamisele.
Uurimisprojekt, milles osalen, on seotud minu õpetamisega, kuna see keskendub nii teenuste disainile kui ka süsteemse mõtlemise lähenemisviisidele. Eva Liisa Kubinyi ja Maarja Mõtusega uurime noorte juurdepääsu vaimse tervise teenustele. Meie projekti rahastab Eesti Haigekassa.
Nagu paljudes riikides, on ka Eesti tervishoiusüsteemil palju nõudmisi ning me otsime loovaid ja leidlikke viise uute noortele suunatud vaimse tervise teenuste toetamiseks. Teeme koostööd kohaliku tervishoiukeskuse, linnaosavalitsuse ja noorte täiskasvanutega, et aidata katsetada uusi teenusekontseptsioone. Läheneme sellele probleemile läbi osalusvaatluse, luues suhteid ja mõistes olemasolevat kogukonda ühes naabruses Väike-Õismäel. Loomulikult loodame, et sellest pilootprojektist õpitut on võimalik laiendada.
2. Millised on mõned sinu eelenvad projektid, mis annaksid meile aimu sinu huvidest?
Üks projekte, mille üle olen kõige uhkem, on disaini- ja innovatsioonistuudio kaasasutamine, mis töötab projektidega, mis käsitlevad soolist vägivalda, reproduktiivõigusi, seksuaalkaubandust ning naiste ja tüdrukute õiguste edendamist.
Meie põhiprojekt on digitaalne mäng Likely Story (endine That’s Sus!), mis pealtnäha räägib sellest, kuidas teismelised tulevad toime ebamugavate romantiliste suhete stsenaariumidega, kuid selle sisu põhineb sellel, kuidas inimkaubitsejad kasutavad romantilisi suhteid, et sundida ohvreid seksuaalkaubandusse. Mäng on saanud üle 500 000 dollari rahastust Kanada valitsuselt ning erinevatelt ettevõtete ja kogukonna sihtasutustelt liisaks sellele, et see pälvis 2021. aasta Webby Award autunnustuse. Usun, et on väga oluline kaasata sellesse teemasse noori naisi, kes on kõige tõenäolisemad seksuaalkaubanduse ohvrid.
Samuti õpetan osariigis (USA) kahes väga erinevas keskkonnas. Olen teaduskonna täiendliige Marylandi Instituudi kunstikolledžis (MICA), kus viin läbi Kasutajakogemuse Disaini õppeprogrammi magistristrantidele magistritöö seminari. Olen ka osa õpetamise meeskonnast IDEO U-s, IDEO veebikoolis, mis julgustab kõiki, mitte ainult disainereid, omandama oskusi ja mõtteviisi, mis on vajalikud probleemide lahendamiseks läbi loomingulise vaatenurga. Õpetamine annab mulle energiat ja teeb minust parema praktiku.
3. Sul on Fulbrighti stipendiumi taotlemisel valida paljude riikide vahel? Miks otsustasid Eestisse tulla?
See võib olla tobe hüüdnimi, aga e-Eesti maine on tõsiselt veenev. Kui kandideerisin Fulbrighti programmi, töötasin USA föderaalvalitsuses disainerina. Eesti lähenemine teenustele seisneb eelkõige inimeste esile seadmisel ja tarbetu bürokraatia vältimises. Teadsin, et veetes aeg Eestit kogedes avardab see mu arusaamu teenusedisainist ja selle võimalustest.
Mul oli ka õnne enne siia kolimist Tallinna ja EKA’t eelnevalt külastada. Pärast kohtumist EKA disainiosakonna ja töötajatega tundsin end kohe nagu kodus. Teadsin, et see on eriline koht, ja tahtsin siin aega veeta.
4. Mis sind Eesti juures üllatanud on?
Külastasin KUMU, kus üks eksponaatidest tsiteerib endist president Ilvest ja tema naljatlemist, et Eesti on nagu metsmaasikas. See äratas minus huvi ja otsisin tervikliku tsitaati:
“Kõik, mis on hea ja armas, ei pea olema uhke ja kaugele näha. Eesti on nagu metsmaasikas: ta on ürgne ja väike, teda on raske leida ja need, kes seda ei oska, ei märkagi teda ega oska teda ka hinnata. Aga kui ta on kord käes, kui ta on kord olemas ja oma, siis on ta üks parimaid asju üldse. Meie kodu ongi me metsmaasikavälu.”
Ma poleks kunagi arvanud, et pean Eestit metsmaasikapõlluks, aga nüüd ei saa ma võrdlust peast välja! Mul on nii vedanud, et sattusin kohta, mis on nii mahlane ja avastamiseks küps.
Pakkus mõtteainet?
Meghan Lazieriga võid ühendust võtta meili teel: meghan.lazier@artun.ee.