Mikael Kelomees Transform4Europe nädalal

Foto: Katarzyna Stołpiec

9.-13. mail, 2022 toimus Sileesia piirkonnas Poolas Transform4Europe Nädal. Kohal olid tudengid 7 ülikoolist ja külastati 3 piirkonnale tähtsat linna: Katowice, Cieszyn, Kraków. Koos käidi ekskursioonidel, pubides ja arutati ülikoolide aregut puudutavaid teemasid.

EKA kunstiteaduse ja visuaalkultuuri (BA) tudeng Mikael Kelomees on EKA üliõpilasesinduse liige. Ja samal ajal on ta ka Euroopa ülikoolide Transform4Europe liidu tudenginõukogus. Olles sellisel positsioonil aitab ta anda tudengi poolset sisendit ülikoolide arengusse. 


Foto: Katarzyna Stołpiec. Pildil: Transform4Europe projekti tudenginõukogu koosolek.

Nii nägi Transform4Europe projekti tudenginõukogu koosolek välja. Päevakavas oli põhiliselt ülikoolidevaheliste kursuste loomine ja nende korraldamine, kui ka Ukraina tudengite aitamine ja toetamine. Viimase punktiga seoses on meie allianss isegi koostööd tegema hakanud Mariupoli Ülikooliga. Olgugi, et ülikoolihoone on sisuliselt maatasa pommitatud oleme püüdnud leida viise, kuidas Mariupoli ülikooli tudengeid meie enda projekti kaasata ja nendega koostööd teha.

Foto: Katarzyna Stołpiec. Pildil: Transform4Europe tudenginõukogu.

T4EU tudenginõukogu pärast esimest koosolekut Sileesia ülikoolis. Mina olen vasakult viies ja Eerika Niemi (EKA tudeng, samuti liidu tudenginõukogu liige) on paremalt viies.

Foto: Mikael Kelomees. Pildil: Sileesia parlamendihoone Katowices.

Sileesia parlamendihoone oli grandioosne. Katowice on ikkagi linn, kus elab 300 tuhat inimest – vähem kui Tallinnas ja rohkem kui Tartust. Seega oleks loogiline oletada, et ega nende valitsushoone ka väga tagasihoidlik ei tohiks olla. Rektor Mart Kalm oli isegi omaenda kõnes viidanud spiikri puldi taga, kui tänulik ta oli selle visuaalse- ruumilise kogemuse eest tolles istungi saalis.

Foto: Mikael Kelomees. Pildil: Transform4Europe tudenginõukogu.

Tudenginõukogu pärast avatseremooniat Sileesia parlamendihoones. Ega ennast tagasi ei hoitud: oli tunne nagu oleks ise mõni Euroopa Parlamendi Liige. Kõikvõimalikud uhkused olid eksponeerimisel, kus pakuti šampust ja veini, kõik tulid sinna ülikondades, iga nurga tagant leidist nii fotograafe, kui operaatoreid, kes kõike jäädvustasid, orkester mängis Euroopa hümnile lisaks ka muid kohalike tähendusega viise, mis oli Sileesia ülikooli tudengite poolt esitatud. Emotsioone oli tõesti palju.

Foto: Mikael Kelomees. Pildil: Tudengid Katowices Poolas Mariacka tänaval tutvusi sobitamas.

Katowices oli üks põhiline tänav, kus me söömas käisime, mille nimi on Mariacka tänav. Seal olid kõik kohalikud baarid ja restoranid, kus saime väljas käia. Pildil oleme sellel samal tänaval ühes ramenit pakkuvas kohas. Sai isegi Jaapani õlut proovida. Viimast ma ei soovita. Liiga vesine ☺

Foto: Mikael Kelomees. Pildil: Cieszyni linn Sileesias Poolas.

Nädala teine osa oli Cieszyni linna külastamine. Tegemist on piirilinnaga Poola ja Tšehhi vahel (umbes nagu Valga). Linn oli uskumatult äge. Sarnaselt Krakówile on ta suhtelist puutumata jäänud Teisest Maailmasõjast seega oli näha seal nii keskaegsed, kui ka 19. sajandi imperiaalset arhitektuur. Käisime isegi Tšehhi poolel ja võtsime paari rahvusvahelise doktorandi ja tudenginõukogu liikmega paar Tšehhi õlut. PS: Tšehhis maksab üks klaas õlut üks euro 😉

Foto: Mikael Kelomees. Pildil: Poola 20 zlotti.

Poola 20. zlotti peal märkab riigi ühte olulisemat ehitist, mis oli Cieszyni ühe kindluse osa umbes 13. sajandil.

Foto: Mikael Kelomees. Pildil: Püha Nikolause rotund Cieszynis.

Siin seesama ehitis ka ongi.

 

Foto: Mikael Kelomees.

Ülalpool on näha kuningate kunagist residentsi. Hoone teeb iseäralikuks just see, et kuningas paigutati keskmisele korrusele jättes külalistele kõige kõrgema. Aga too olevat olnud kaval trikk kuninga arhitekti poolt, kuna keskmisele korrusele paistab päike rohkem kui ülemisele ja seetõttu on seal 2. kraadi võrra soojem.

Foto: Mikael Kelomees. Pildil: Kirik Krakówis Poolas.

Külastasime Krakówi kunagist kuningate ristimiskirikud, kus suurem osa kuningatest on ristitud.

Foto: Mikael Kelomees. Pildil: Krakówi Maria kirik.

Tegemist on Krakówi kõige olulisema kirikuga raekoja platsil Püha Maarja basiilika. Oma kõrgemas tornis igal täistunnil puhub üks tuletõrjuja trompetit lahtisest aknast rahva suunas. Krakówi kõige kuulsama legendi kehastusena pärineb trompetisti lugu sellest ajast, kui Krakówit rünnati 13. sajandil mongolite poolt. Kirikus olev noor vaht olla vägesid kaugelt märganud ning trompetist või pasunast puhunud, et rahva tähelepanu äratada, aga täpselt keset puhumist sai ta vibunoolega kõrisse ja suri. Tema teo tõttu pääsesid paljud krakówlased, olgugi, et linn põletati mongolite poolt maatasa. Tänaseni mängib trompetist kirikuaknal ning peatab oma loo keset laulu, olles kui mälestus tolle noormehe kangelaslikusest.

Foto: Mikael Kelomees. Pildil: Tudengid tagasiteel koju. Vasakul on tudengid Leedu VMU ülikoolist ja Saksamaa Saarlandi ülikoolist. Paremal EKA tudengid.

Vasakul pool on näha leedukaid ja sakslasi sättimas koju. Parempoolse pildid on osa EKAt esindanud tudengitest: vasakult Eerika Niemi, Laura Ustav ja mina (Mikael Kelomees). Aga äralendamine ei tähenda suhtlemise lõppemist. Endiselt suheldakse veebivahendusel omadel teemadel edasi ja jätkatakse koostööd. Järgmine kord kohtub Transform4Europe’i tudenginõukogu juba oktoobris!

Jaga sõpradega:

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud