Museoloogia
Näitusevaade “Mõeldes labürindist. 50 aastat Tallinna graafikatriennaali”. Foto: Stanislav Stepaško
Alates 2018. aasta sügisest käivitus kahe EKA magistriõppekava koostöös museoloogia eriala. Museoloogia õppesuund on võimalik valida nii kunstiteaduse ja visuaalkultuuri kui ka muinsuskaitse ja konserveerimise magistriõppekavale sisse astudes.
Mida ja kuidas me õpetame?
Museoloogia õppesuund annab praktilisi oskusi ja teoreetilisi teadmisi muuseumis töötamiseks ning ärgitab loovalt ja kriitiliselt mõtestama muuseumi rolli ja eesmärke kaasaegsel kultuuriväljal. Tegeletakse kogude ajaloo ja säilitamispõhimõtetega, muuseumikeskkonnas kureerimise ja eksponeerimisega, samuti näituste kommunikeerimise küsimustega.
Esimesel semestril õpivad museoloogia suuna üliõpilased koos põhieriala tudengitega, saades aimu laiema erialavälja ajaloost, teooriast ja põhiprobleemidest. Teisest semestrist alates valivad üliõpilased endale õppesuuna ning keskenduvad erialale.
Praktika ja osa õppetegevusest toimub erinevates Eesti muuseumides (näitusesaalides, fondides, hariduskeskustes). Kui museoloogia laiemas tähenduses tegeleb kõigi muuseumidega, siis EKAs keskendume peamiselt kunstimuuseumidele ja nende eripärale. Iga kursus viib grupitööna algusest lõpuni ise ellu ühe näituseprojekti.
Keda õppima ootame?
Eeldame bakalaureusekraadi mõnel humanitaarerialal ning eesti keele oskust. Museoloogia õppesuund sobib hästi ka juba muuseumis töötavale inimesele, kes soovib omandada lisateadmisi ja -pädevusi.
Kellena saab lõpetaja töötada?
Õppesuuna eesmärk on anda teadmisi ja oskusi, mida on tarvis töötamaks kunsti-, arhitektuuri- ja disainimuuseumides, aga ka laiemalt kultuuriväärtusi säilitavates muuseumides. Õpe annab vajaliku tausta erinevatel ametikohtadel töötamiseks: kuraatori, koguhoidja, haridus- ja publikuprogrammide looja, kommunikatsiooni- või arendusspetsialisti, projektijuhina.
Kõik need ametikohad eeldavad nii spetsiifilist kompetentsi kui ka üldist arusaama sellest, mida ja milleks (kunsti)muuseum teeb ning kuidas ta toimib.
Magistritöö
Museoloogia eriala magistritöö võib olla nii teoreetiline käsitlus mõnest muuseumikogudega, kureerimisega või muuseumiharidusega seonduvast probleemist kui ka praktiline töö koos lühema teoreetilise saatetekstiga.
Täiendav info
Sisseastumine kunstiteaduse ja visuaalkultuuri uuringute MA õppekavale. Vt õppekava.
Sisseastumine muinsuskaitse ja konserveerimise MA õppekavale. Vt õppekava.