Kivivalvur Varje. Foto: EKA
Augusti teises pooles said Saaremaal kokku Uppsala Ülikooli Gotlandi kolledži, Soome rakenduskõrgkooli Novia ja Eesti Kunstiakadeemia muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna tudengid, et ühises Nordplusi töötoas traditsioonilisel moel lupja valmistada. Töötuba võõrustas Lümanda Lubjapark. Omandati uusi teadmisi nii lubjakivi kaevandamisest, sobiva kvaliteediga kivide selekteerimisest, vanadest lubjaahjudest, lubja põletamisest ja kustutamisest kui ka lubja mitmekülgsetest kasutusvõimalustest. Ettevõtmise praktiline osa algas ahju täitmisega, millele järgnes tudengite valvsa pilgu all ligi 30 tundi väldanud kütmisprotsess: põletamise käigus lubjakivi laguneb ja lendub CO2. Kui kivi on küps ja ahi paar päeva jahtunud, saab asuda lupja kustutama. Töötoas sai kustutamist katsetada nii vee kui liivaga: keemilise reaktsiooni käigus eraldub soojus ning saaduseks on kustutatud lubi ehk kaltsiumhüdroksiid.
Veel prooviti kätt lubikrohvide ja -värvide valmistamisel ning freskode maalimisel meie kirikutest aegade jooksul leitud keskaegsete maalingudetailide eeskujul. Tööpinnale kantud niiskele krohvile vajutati sisse alusjoonis, mille peale maaliti veega segatud traditsiooniliste pigmentidega. Põnev katsetus oli lubjaahjust korjatud söetükkide peeneks uhmerdamine söemusta pigmendi saamiseks. Maalingud pidid valmima väga kiiresti, kuna maalida saab vaid senikaua, kuni krohv on niiske. Töötoas valminud Soome, Rootsi ja Eesti tudengite freskomaalide hüpiknäitust saab näha Lümanda lubjapargis.
Järgmisel aastal kohtutakse Ojamaal.
Juhendajad: Varje Õunapuu (EKA), Kristin Balksten (Uppsala Ülikooli Gotlandi kolledž) ja Priit Penu (Limex AS)
Töötuba viidi läbi Läänemere-äärsete ülikoolide ühisprojekti raames, mille koostööpartneriteks on EKA, rakenduskõrgkool Novia ja Uppsala Ülikooli Gotlandi kolledž. Alates 2007 igal aastal toimuvate töötubade eesmärgiks on tuua kokku partnerkoolide õppejõud, üliõpilased ja eksperdid, et koos tegeleda erinevate piirkondade arhitektuuripärandiga – vahetatakse kogemusi ning täiendatakse teadmisi ja oskusi ajalooliste hoonete säilitamise kohta.