Paide haruldane kodualtar. Foto: Järva Teataja
EKA õppejõudude-tudengite kaasabil konserveeritud väike kodualtar, mis enne tööde algust kahetsusväärselt armetus seisukorras oli, rändas hiljuti tagasi oma asukohta Paide kirikus. Altari eriline väärtus seisneb selles, et sarnaseid, Tartu ettevõtja Eduard Drossi (1837 – 1929) tehases valmistatud ja algselt kodualtariteks mõeldud eksemplare on Eestis teadaolevalt säilinud vaid kaks. Kuna Kambja kirikus asuvas neorenessanss-altariseinas on maali asemel trükipilt, on Paide väike altar ainus maalitud altaripildiga eksemplar. Drossi ettevõttes on toodetud hulgaliselt teisigi Eesti luterlikes kirikutes leiduvaid kirikutarbeid – kroon- ja seinalühtreid, küünlajalgu, krutsifikse, ristimisvaagnaid, kirikutekstiile, pingistikke jne.
Paide kiriku altariseina puuduolevad osad rekonstrueeriti tehasekataloogi fotode ning säilinud profiilidelt kopeeritud jäljendite abil, originaalist eristatavuse huvides on uued detailid toonitud, mitte aaderdatud nagu altariseina vanad osad. Altaripilti ümbritsev liist vabastati punasest põrandavärvist ning vana kullakihti leidus sellel veel piisavalt lisamaks tööle pidulikku kuma. Maal, mille alusraam oli pika ajaloo vältel kaduma läinud, kinnitati uuesti teravkaarsele aluskonstruktsioonile, puhastati ning konserveeriti.
Edasiste uuringute käigus tuvastati, et lisaks Paide ja Kambja kirikute kodualtaritele leidub sama eeskuju järgi tehtud altarimaale veel Loksa, Iisaku, Paldiski ja Karksi kirikutes ning ei saa välistada, et neid on mujalgi. Voldemar Vaga järgi on Loksa kiriku Sprengeli maali eeskujuks Saksa maalikunstniku ja graafiku Bernhard Plockhorsti (1825 – 1907) Kwidzyni toomkiriku altarimaal (1867). Plockhorsti tööd on tänaseni väga populaarsed näiteks USA-s, kus maalide reprosid leidub paljudes kodudes ning kirikutes.
Loe ja vaata lisaks:
Korrastatud maal jõudis kirikusse tagasi – Järva Teataja, 12.06.20
Paide Püha Risti haruldane kodualtar tehakse korda – ERR, 27.02.20
Haruldane altarimaal viidi iluravile – Järva Teataja, 26.02.20