Kunstiteaduse Instituut alustab taas avatud loengute sarjaga “Space, Media, Mediation”. Avaloenguks on Columbia Ülikooli arhitektuuriprofessori Reinhold Martini ettekanne “Ülikool kui meediakompleks: teadmiste arhitektuurist“ (The University as a Media Complex: Excerpts from an Architecture of Knowledge), mis leiab aset reedel, 3. oktoobril kell 17.00 Eesti Arhitektuurimuuseumis.
Reinhold Martin keskendub Ameerika teaduspõhise ülikooli väljakujunemisele 19. sajandi lõpul ja 20. sajandi alguses, võttes vaatluse alla tehnikavahendite, teadmispraktikate, institutsioonide ja esteetilise vormi vahelise suhte. Mitmesugused arhitektuursed detailid osutuvad sel viisil palju üldisematele protsessidele, mille käigus ülikoolist kujunes meediakompleks: informatsiooni talletamise, töötlemise ja vahendamise tehnikate seade. Selline infrastruktuurikeskne lähenemine lubab heita uut valgust esemelise maailma, sealhulgas hoonete, rollile ajalooliste muutuste vahendamisel.
Prof Reinhold Martin on Columbia ülikooli arhitektuuri-, planeerimise- ja konserveerimiskooli (Graduate School of Architecture, Planning and Preservation, GSAPP) arhitektuuriprofessor ja doktoriprogrammi juht, kelle uurimisvaldkondadeks on ruumi, võimu ja esteetika suhted ning tehnoloogia kaudu vahendatud arhitektuuri kuvand. Samuti on ta uurinud arhitektuuri ja epistemoloogiat, globaliseerumise mõju linnadele ning meediaajalugu. Reinold Martin on avaldanud laiahaardelisi käsitlusi moodsa ja kaasaegse arhitektuuri ajaloost ja teooriast, raamatud “The Organizational Complex: Arhitecture, Media and Corporate Space” (The MIT Press, 2003), “Architecture and Postmodernism, Again” (Minnesota University Press, 2010) ja “Multi-National City: Architectural Itineraries” (koos Kadambari Baxiga, Actar, 2007). 2012. aastal kureeris ta koos Barry Bergdolliga New Yorgi Moodsa kunsti muuseumis näituse “Foreclosed: Rehousing the American Dream”, ning oli näituse kataloogi üks koostajaid. Prof Martin on arhitektuuriteooria ajakirja Grey Room üks asutajaid.