29.09 Raamatuesitlus: Jacques Rancière “Esteetika kui poliitika: valitud esseid”

Eesti Kunstiakadeemia Kirjastus esitleb reedel, 29. septembril Tartus Naiivis (Vallikraavi 6) Jacques Rancière’i kunstifiloofiliste esseede kogumikku “Esteetika kui poliitika: valitud esseid”.

Raamatu koostas ja toimetas Neeme Lopp ning tõlkis Anti Saar.

Jacques Rancière (1940) sai kuulsaks sellega, et tõlgendas ümber esteetika kui kunstist mõtlemise režiimi ja arutas, mis on selle poliitiline panus. Kui mitmed suundumused kogu 20. sajandi vältel olid üritanud esteetika mõistest lahti saada või selle tähtsust pisendada, siis Rancière’i jaoks ei puuduta esteetika mõiste mitte pelgalt kunstiteose vormi ega vastuvõttu, vaid alates 19. sajandi alguses toimunud murranguid kunsti mõistmises tervet kogemuse meelelist kude, milles teoseid luuakse ja vastuvõetakse. Sellisena on kunstil oma spetsiifiline poliitiline mõõde. Rancière ilmestab oma seisukohti laiahaardeliste näidete abil romantilisest kirjandusest avangardistliku kunsti ja holokausti representatsioonideni filmikunstis.

Kogumik koosneb 5 põhjalikumast esseest, mille hulgas on ka Rancière’i keskseks kunstifilosoofiliseks kirjutiseks peetav “Tajutava jaotuskord: esteetika ja poliitika” (orig. 2000). Lisaks on kogumikus väljaandja eessõna, 2012. aastal toimunud intervjuu autoriga ning Maarja Kangro järelsõna.

Samas esitletakse ka Alain Badiou raamatut “Eetika: essee kurjuse mõistmisest” (EYS Veljesto kirjastus).

———————————-
Jacques Ranciere “Esteetika kui poliitika: valitud esseed”
Koostanud ja toimetanud Neeme Lopp
Tõlkinud Anti Saar
Keeletoimetaja: Tiina Hallik

213 lk, eesti keeles
Eesti Kunstiakadeemia Kirjastus, 2017

Jaga sõpradega:

Postitas Neeme Lopp
Viimati muudetud