12.–16. juunil 2017 toimus Pöide kirikus rahvusvaheline töötuba “Ajalooliste krohvide kinnitamine – teooria, uuringud ja konserveerimismeetodid” (Matter and meaning. Consolidation of historic plasters: theoretical issues, recent research and conservation methods).
Töötuba juhendasid oma ala tippspetsialistid, karismaatilised õppejõud Jan Vojtechovsky Tšehhist Parbubice Ülikoolist ja Paolo Pagnin Itaaliast, Veneetsiast (LITHOS S.r.l.). Ligi 30 osaleja hulgas olid nii Eesti Kunstiakadeemia, Tartu Kõrgema Kunstikooli, Läti Kunstiakadeemia ja Ehituskooli konserveerimise eriala doktorandid-magistrandid kui tegevkonservaatorid Eestist, Lätist ja Norrast.
Töötoa sisuks oli teema, mida viimase aastakümne jooksul mitmed rahvusvahelised uurimisgrupid on põhjalikult käsitletud – injekteerimismörtide kasutus arhitektuursete pindade konserveerimisel. Töötoa eesmärk oli tutvustada ajalooliste krohvide kaasaegseid kinnitusmeetodeid ning jagada kogemusi teiste riikide spetsialistidega, et leida sobivaid lahendusi ka siinsetesse oludesse.
Nädala jooksul toimusid Pöide kiriku tornis teoreetilised loengud ning kiriku pikihoones ja tornivõlvikus aktiivne praktiline õppetegevus. Kiriku keskaegne sein nägi töötoa jooksul välja nagu tõeline labor: seinast irdunud krohvilaikudest rippusid välja tuubid, torud ja süstlad, krohvi kaitsmiseks oli risti-rästi üle seinte tõmmatud toestavad kummiribad. Ilmselt tundus see kõrvaltvaataja jaoks olevat pigem kaasaegse kunsti installatsioon kui konservaatorite töölava.
Ja taas pakkus Pöide võimas torn erakordseid ööbimiselamusi tudengite laagripaigana.