Selgusid EKA Design Showcase 2025 disainiauhinna laureaadid

Foto: Meeli Küttim

Eesti Kunstiakadeemias toimus 23. jaanuaril ettevõtluse koostööprogrammi Laetus EKA Design Showcase gala ja seda tähistava näituse avamine. Juba kaheksandat korda toimunud Design Showcase tutvustas parimaid ja põnevamaid taaskasutuse ning jätkusuutliku disaini projekte EKA disainiteaduskonna koostöödest mitmete rahvuslike uhkuste, suurettevõtete ja organisatsioonidega nagu Eesti Pank, Granitop, Rahandusministeerium ja Tallinna linn.

Sotsiaalselt ja innovatsiooniga laetud disaini eest anti välja kaks suurt auhinda. Auhinna “Sotsiaalselt LAETUD disain” pälvis projekt „Tallinn Housing Lab: co-creating housing solutions for living, not for profit („Tallinn Housing Lab: eluasemelahenduste ühisloome elamiseks, mitte tulu saamiseks)“. Projekti autoriteks on EKA teenusedisaini magistrandid Agata Kowalska esitluses, koostöös Tallinna Strateegiakeskusega. Agata Kowalska rõõmustas: “Olen lausa üllatunud, et võitsin auhinna. See oli suurepärane kogemus, töötada kliendiprojektiga. Koostöö oluliseks aspektiks oli, et sain töötada aktuaalse teemaga ja uurimustööd teha. Suurepärane oli kogu protsessis läbivalt saada nii head tuge.”

Auhinna “Innovatsiooniga LAETUD disain” pälvis projekti „Kuidas pöörata tootmisjäägid kasumiks ja uuteks toodeteks?“ kihtkeris. Projekti autoriks on EKA ringdisaini magistrant Mart Maide, koostöös Granitop AS-iga. Kihtkerise autor Mart Maide sõnas: “Oli maru vahva ja suur võimalus ennast proovile panna ning teostada. See ongi see, mille pärast ma tulin EKA Design Showcase’ile.”

Granitopi esindaja Kristjan Terase: “Me ise oleme teinud palju katsetusi selliste materjalidega nagu näiteks aknalaudade ja trepiastmetega. Siin aga võeti kivi kätte ja tehti täiesti kolmemõõtmelisi asju. Tihti mõeldi väga kaugele ette, vaatamata sellele, et teema ikkagi oli tudengitele võõras. Kindlasti soovitan ettevõtetel teha koostööd LAETUS programmi raames, mis aitab äri eri suundi arendada. Olgu tegemist kasvõi kihtkerisega, sellega saab juba minna maailma vallutama! Ühtlasi, soovitan LAETUSt sellepärast, et koostööprogrammi raames tekib palju värskeid lisasilmi. Andekad tudengid aitavad tooteid vaadata ja analüüsida põhjalikult ning saab ka iseenda kohta rohkem teada.”

Lisaks mainiti ära “Innovatsiooniga LAETUD disaini” projekt „Laulasmaa Kooli õueala disainimine multifunktsionaalseks ruumiks“, mille autoriks EKA on sotsiaalse disaini magistrant Kristiina Vähk, koostöös Laulasmaa kooli, arhitektide ja kogukonnaga.

Žürii liige, sotsiaalministeeriumi kantsler, Maarjo Mändmaa: “Noored ei ole hukas, vaid LAETUD! Ägedate ideede, leidlike lahenduste, keskkonnast ja inimestest hoolimisega. Mul oli väga hea meel ja värskendav osaleda EKA Design Showcase galal, kus esitleti tudengite parimaid disaini koostööprojekte ettevõtete ja avaliku sektori organisatsioonidega. Parima innovatsiooniga laetud disaini auhinna võitnud Mart Maidre graniidist plaatide kihtkeris kohe kutsub sauna ehitama! Parima sotsiaalselt laetud disaini auhinna võitnud Agata Kowalska, Brenda Salazar, Janis Kesa ja Edite Millere taskukohaste eluruumide puudust lahendada püüdev koostöömudel Housing Lab Tallinnaga lausa kutsub eluaseme probleeme lahendama. Äramärkimist vääris ka Kristiina Vähi väga sümpaatne Laulasmaa Kooli nn laisa maa-ala idee.”

EKA disainiteaduskonna dekaan, disainer Ruth Melioranski: “Seekordne väljapanek näitas kui ambitsioonikad ja eriilmelised EKA disaini viimase aasta tulemid on ja veel millise potentsiaaliga! Sel korral oleme eriti uhked, et mitmed projektid on juba jõudnud teostusfaasi ehk lähevad partnerite juures päriselt käiku. Loodame muidugi väga, et kihtkeris, mis on oma ülesehituselt ainulaadne, jõuaks edukalt eksportturgudele ja kordaks või isegi ületaks me varasemat, vilistlase Mihkel Masso tudengina disainitud HUUM kerise edulugu.”

Juhendajad:
Maria Pukk, EKA ringdisain;
Jörn Frenzel, EKA teenusedisain;
Daniel Kotsjuba, EKA sotsiaalne disain – Iiris Tähti Toomi ja Flo Kasearu juhendaja

Projektid on välja kasvanud EKA disainiteaduskonna ettevõtluskoostöö programmist LAETUS, mis toob kokku uue põlvkonna disainerite värsked ideed ning ettevõtete ja avalike organisatsioonide väljakutsed. Mõjusaimad ja innovatsioonist laetuimad projektid saavad ka auhinnatud.

EKA fuajees avatud näitus pakub ülevaadet LAETUS koostööprojektide tulemustest ja osalevate organisatsioonide edulugudest. Näitus jääb külastajatele avatuks kuni 15. veebruarini 2025.

Jaga sõpradega:

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud