Ulla Alla magistritöö kaitsmisel. Foto Martin Siplane
15. detsembril autasustati Eesti teaduste akadeemias 2021. aasta parimaid üliõpilaste teadustöid. EKA arhitektuuriteaduskonnast hinnati preemia vääriliseks kaks humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna tööd.
Doktoritööde astmes pälvis 3. preemia (700 eurot) Sille Pihlaku töö „Prototüüpides protokolle, protokollides prototüüpe. Puitarhitektuuri somaatilise modulaarsuse meetodi kujunemine“, mille juhendajad olid dr Roland Snooks ja dr Jüri Kermik.
Magistriõppe astmes sai 2. preemia (1300 eurot) Ulla Katariina Alla töö „30 aastat pausi. Uurides mittetegemist“ eest, juhendajad Kadri Klementi, Katrin Koov ja Eik Hermann.
Preemiavääriliseks tunnistati 75 tööd kolmes õppeastmes: rakendus- ja bakalaureuseõpe, magistriõpe, doktoriõpe; ja kuues teadusvaldkonnas: loodusteadused, tehnika ja tehnoloogia, arsti- ja terviseteadused, põllumajandusteadused ja veterinaaria, sotsiaalteadused, humanitaarteadused ja kunstid. Lisaks anti välja kaks tasemete ja valdkondade ülest peapreemiat ja mitmeid eripreemiaid. Eripreemia andsid välja Eesti teaduste akadeemia president ja akadeemia riigiõiguse sihtkapital, Välisministeerium, Sotsiaalministeerium, Riigikogu Kantselei, Muinsuskaitseamet ning Kapten Uno Lauri Merekultuuri Sihtasutus. Samuti tunnustati parimate tööde juhendajaid.
„Auhinnatud tööd pole pelgalt hästi tehtud uurimused, mis on kaante vahele pandud – neil teadustöödel on praktiline väärtus reaalses elus,“ sõnas Haridus- ja Teadusministeeriumi kantsler Kristi Vinter-Nemvalts riiklikke preemiaid üle andes.
Konkursi hindamiskomisjoni esimees, Tallinna Ülikooli inimgeograafia professor Hannes Palang avaldas rõõmu kahe asjaolu üle. „Esiteks, et vaatamata kõrghariduse rahastuse ümber toimuvale laekub konkursile endiselt palju kõrgetasemelisi töid, millest nii mõnigi võib meie tulevikku paremaks muuta. Ja teiseks, et ka neid on juurde tulnud, kes üliõpilaste uurimistöid oma eripreemiatega väärtustada aitavad,“ tunnustas ta osalejaid ja partnereid.
Teadusagentuurile esitati tänavu 495 konkursitööd 30 ülikoolist, neist enim magistriõppe kategoorias. Konkursi preemiafond oli kokku 80 727,79 eurot. Kõigi preemiasaajate nimekirja leiab ETAg-i kodulehelt.
Üliõpilaste teadustööde konkurssi korraldab Eesti Teadusagentuur koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga.