EKA sisearhitektuuriosakond käivitab sügisest uuenenud sisuga inglisekeelse magistriprogrammi.
Uue magistriprogrammi taotlus eemale liikuda sisearhitektide kui pelgalt dekoraatorite kuvandist ning selle asemel liikuda mõtlevate, laiemaid kontekste (esteetilisi, tehnoloogilisi, geograafilisi, psühholoogilisi, kultuurilisi, majanduslikke, poliitilisi, looduslike jne) mõistvate ja neid enda kasuks tööle panna oskavate sisearhitektide koolitamise suunas, kes suudavad algusest peale kaasa rääkida ka suurte ühiskondlike hoonete planeerimisel.
Magistriprogramm tegeleb inimskaalalise ja materjalikeskse arhitektuuriga maailmas, milles muutuste kiiruse tõttu võivad kontekstid järsku tundmatuseni muutuda ning põhilisem kontekst võib esile tulla hoopis muutuste endi mustris. Sellises olukorras ei piisa, kui tulevastele sisearhitektidele õpetada hakkamasaamist olemasolevas ja esile paistvas kontekstis. Kui tuumoskuste repertuaar välja arvata, võivad kontekstispetsiifilised oskused lõpetamise hetkeks olla juba vananenud. Selle asemel saab oluliseks õppimisvõime ise, paindlikkus ja läbinägelikkus, nagu ka oskus luua hävinud või asjakohatuks muutunud kontekstide räbalatest värskeid kontekstialgmeid.
Õppekavasse astuvalt tudengilt eeldatakse, et tema tehniliste tuumoskuste pagas on bakalaureuseõpingute käigus piisavalt välja kujunenud ning magistriõpingute käigus saab tegelda tema maailmapildi avardamise ja võimega oma lähenemisnurki ning võtete pagasit ümber mängida vastavalt sellele, kuidas kontekst muutub. Oodatud on erineva taustaga sisearhitektuuri tudengid kui ka noored professionaalid.
Uus õppekava on inglise keelne ja rahvusvaheline. Meie unikaalseks sõnumiks rahvusvahelisel haridusturul on kõikidesse hiliskapitalismi tõvedesse nakatunud Kirde-Euroopa kontekst, millele lisandub üldine kaamose ja lörtsi meeleolu. Positiivsete toonidena täiendavad seda meie suhteliselt puutumata loodus, mets, neli aastaaega ja eripärane valguse kvaliteet; väikerahva paindlikkus ja kõrgtehnoloogiline eesrindlikkus.
Õppekava läbivad kaks paralleelset suunda: ühelt poolt tegeleme ruumi ja inimese vahelise interaktsiooniga s.h. kõrgtehnoloogia loodavate võimaluste peegeldustega ruumis; teiselt poolt lähtume loodusest kui hämmastava kohanemisvõimega metsiku süsteemi musternäidisest, kõrgelt arenenud n-ö madaltehnoloogiast. Harjutuste realistlikum poolus rõhutab sisearhitektuuri lahutamatut sidet laiema ühiskonnaga, arhitektuuri, disaini ja tehnoloogiaga, samas kui fantastilistest, väljamõeldud kontekstidest lähtuvad ülesanded valmistavad tudengit ette toimetulemiseks ettenägematutes olukordades ja nendest viimase võtmiseks. Kriitilist rolli mängib siin tugeva materjalitunnetuse väljaarendamine, läbi otsingute nii kõrgtehnoloogilises suunas (n-ö targad materjalid) kui ka madaltehnoloogilises suunas (primitiivsed materjalid oma füüsilistes ja vaimsetes mõõtmetes).
Soovime luua paremad võimalused tudengitele nende isikupärase loova eneseväljenduse leidmiseks ja treenimiseks. Seepärast oleme muutnud mahukamaks ja süsteemsemaks magistritöö teostamise, mis sarnaselt arhitektide õppele kestab kogu teise õppeaasta ulatuses. Magistriprojekti stuudiote raames on tudengitel võimalus kahe erineva ideoloogilise suuna vahel valida ja leida endale sobivam tee.
MA programmi autorid on Kärt Ojavee, Edina Dufala-Pärn, Eik Hermann ja Hannes Praks.
Programmi nõukogu liikmed Jan Tomson, Ralf Lõoke ja Kristjan Holm.
Sisseastumisavaldusi võetakse vastu SAIS’i kaudu: 20.06 – 03.07.2015
EKA sisearhitektuuri osakond 2015
Rohkem infot:
Hannes Praks
hannes.praks@artun.ee
tel. 5273626