1.-3. juunini kogunevad Tallinnas, Hobuveskis Eesti Sisearhitektide Liidu kutsel III rahvusvahelisele sisearhitektuuri sümpoosionile SISU “Welcome Stranger!” valdkonna eksperdid – nii akadeemikud kui praktikud, – et arutleda globaalselt aktuaalse rände ja sellest tingitud ruumivajaduste üle.
“SISU on Eesti sisearhitektuuri valdkonna olulisim sündmus, mille eesmärk on tuua kokku nii ruumiga tegelevad kogenud professionaalid kui ka noored, et märgata ning rääkida kaasa protsessides, mis maailmas praegu toimuvad,” sõnab Eesti Sisearhitektide Liidu juhatuse esimees Urmo Vaikla ning lisab:
“SISU on üleskutse tulla oma mugavustsoonist ja tellimustööde rutiinist välja ning vaadata vähemalt kolm päeva seda laiemat pilti. Me soovime selle sümpoosioniga teadvustada oma rolli ja võimalusi sisearhitektidena, disaineritena ja arhitektidena lahenduste leidmisel kaasa rääkida.”
Tänavuse sümpoosioni avakõneleja on Marco Steinberg, kes kureerib 15. Veneetsia arhitektuuribiennaali Soome paviljoni näitust.
“Euroopa seisab vastamisi pretsedenditu varjupaigataotlejate tulvaga, mis paneb proovile Euroopa sügavama sisu ja väärtused. On neid, kes sooviksid, et peaksime seda ohuks liidule, kuid kas ei võiks varjupaigataotlejate vajaduste rahuldamine olla hoopis võimalus kujundada kõigi jaoks paremaid lahendusi? Kuidas saaksime peavarju pakkuda viisil, mis suunab inimesed lõimumise rajale?” küsib Steinberg.
Steinbergi strateegilise disaini praksis Snowcone & Haystack nõustab valitsusi ja juhte innovatsiooni alal. Tema SISU ettekanne “Piirilt koju” tutvustab 2015. aastal Soome Arhitektuurimuuseumi poolt korraldatud rahvusvahelise Veneetsia arhitektuuribiennaali konkursi võidutöid, mis pakuvad alternatiivseid lahendusi pagulaskriisi probleemistikule. Sama projekt esindab Soomet tänavu Veneetsias.
Teise peakõnelejana astub SISUl üles Renaud Haerlingen rahvusvahelise haardega arhitektuuribüroost ROTOR, kes loob uusi ruume, taaskasutades modernistlike interjööride detaile ja dekonstrueerides arhitektuuri.
Lisaks neile kuuleme ja näeme SISUl multikultuurilisi näiteid mitmekesiselt teoreetikute ja praktikute paneelilt, sh (sise)arhitektide Gerrit Schilderi ja Hill Scholte kohalike materjalide ja lääneliku mõttelaadi dialoogist Bangladeši kogukonna keskuse rajamisel; EKA kunstidoktorandi Eva Seppingu ekspeditsioonist Venemaa eestlaste kodudesse, sisearhitektuuri tudengite õppereisist Palestiinasse räägib Austraalia RMIT vahetustudeng Monica Knoll ja arhitekt Laura Linsiteeb ettekande kasutuseta jäänud Tsooru kolhoosikeskuse hoonete uutmoodi hõivamisest oma Delfti ülikoolis kaitstud magistritöö näitel. Tallinna Ülikooli lektor, japanoloog Alari Allik räägib iidse jaapani hõimu liikuvast kodust ja nomaadlikust elulaadist ning Eva Storgaard Antwerpeni ülikoolist arutleb, kuidas tekitada kodutunnet õpirändurite ajutistes eluruumides. EKA sisearhitektuuri magistrant Helen Oja ja arhitekt Raul Kalvo jutustavad viis lugu oma töökogemustest Singapuris ning muusikaprodutsent Michael Pärt räägib ümbritseva omaksmuutmisest mitmel mandril. Kalifornia Kunstide Kolledži magistrant Bella Mang räägib San Francisco digitehnoloogide suurest sisserändest tekkinud eluaseme ja tööruumi puudusest ja olukorra lahendusvõimalustest.
SISU huviorbiidis on taaskord arhitektuurifilmid, mille programmi on Euroopa värskete filmifestivalide pinnal kokku pannud Ingel VaiklaGenti Kuninglikust Kunstiakadeemiast (KASK). Linastuvad Parima Saksa lühifilmi tiitliga premeeritud dokumentaalfilm “Sümboolsed ohud”, režissöörid Mischa Leinkauf, Lutz Henke, Matthias Wermke, Uus Meremaa režissööri Thomas Gleesoni poeetiline dokumentaal “Kodu” (2013) ning Istanbulis resideeruva kunstniku ja režissööri Cynthia Madansky poliitilised arhitektuurifilmid “Anna Pina Teresa” (2015) ja “E24” (2015), millega kaasneb autori ettekanne.
SISU lõpetab Pariisi noorte arhitektide FREAKS feearchitecturefilmidega põimitud ettekanne. Freaks koondab kolme noort rahvusvahelise ampluaaga arhitekti, kes on seotud eksperimentaalsete arhitektuuriprojektidega nii väikeste installatsioonide kui mastaapsete projektide skaalal.
Ühtlasi pakub SISU võimalust osaleda Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri eriala magistritööde kaitsmisel 31. mail ja külastada EKA Rauaniidi hoones lõputööde näitust TASE ning lõõgastuda EKA sisearhitektuuri tudengite ehitatud kiiksaunas.
SISU 2016 korraldab Eesti Sisearhitektide Liit koostöös Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri osakonnaga. SISUle on oodatud loomingulised inimesed – teoreetikud, praktikud ja üliõpilased ning valdkonnaga seotud erinevad osapooled. Sümpoosioni kava pakub põnevust ja elamust ka laiemale publikule, kes huvitub (sise)arhitektuurist ja elukeskkonnast ning neid kujundavatest sotsiaalsetest muutustest. Osalemine on tasuta, kuid vajalik registreerumine. Tere tulemast! Welcome Stranger!
SISU “Welcome Stranger!” KAVA
Teisipäev, 31. mai
10:00 Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri eriala magistritööde kaitsmine, Nunne 16, Tallinn
Ruumiinstallatsioon “Face-to-face : Balti börsihoone lugu” Eesti Arhitektuurimuuseumis, Ahtri 2, Tallinn
Kolmapäev, 1. juuni
18:00 ESL tervitus 18:15 SISU FILM: “Sümboolsed ohud”, režissöörid Mischa Leinkauf, Lutz Henke, Matthias Wermke, Saksamaa 18:45 Avaloeng: Marco Steinberg, Piirilt koju XV Rahvusvahelise Veneetsia arhitektuuribiennaali Soome paviljoni kuraator Helsinki 20:00 SISU_LINE2 esitlus, sisearhitektuuri ajakiri: Ruumimõju 20:15 Vein ja suupisted 21:00 – 23:00 Kiiksaun EKA Sisearhitektuuri osakonnas Suur-Kloostri 11 hoov, Tallinn
Neljapäev, 2. juuni
moderaator Tüüne-Kristin Vaikla 13:00 Tervitus: Taevo Gans 13:15 Peaesineja: Renaud Haerlingen, Mitmetasandiline mäng, ROTOR/Brüssel 14:00 Laura Linsi, Komposiitne Maakoht – Vare, Schutzbau, Kuur ja Vabrik East Architecture, Landscape, Urban Design Ltd arhitekt London 14:45 Monica Knoll, Tere tulemast Palestiinasse, tere tulemast meie maale, mu sõber, tänud tulemast! EKA sisearhitektuuri eriala vahetustudeng RMIT-st Melbourne 15:15 Kerge lõuna moderaator Jüri Kermik 15:45 Peaesinejad: Gerrit Schilder & Hill Scholte, Kogukonna keskus Bangladešis Arhitektid, sisearhitektid ja mööblidisainerid SchilderScholte arhitektuuribüroos Rotterdam 16:30 Eva Sepping, Venemaa eestlased Kunstnik, Eesti Kunstiakadeemia doktorant Tallinn 17:00 Michael Pärt, Ümbritseva omaksmuutmine Muusika produtsent ja toimetaja, Arvo Pärdi Keskus Tallinn 17:40 kohvipaus 18:00 SISU FILM: Cynthia Madansky, Võttekohad; filmid: Anna Pina Teresa (2015) ja E42 (2015) Kunstnik ja režissöör Istanbul 18:00 Eesti Kunstiakadeemia lõputööde näituse TASE avamine Kotzebue 1 / Põhja pst 7
Reede, 3. juuni
moderaator Martin Melioranski 13:00 EKA Tervitus: Sisearhitektuuri osakonna professor Hannes Praks 13:15 Peaesineja: Alari Allik, Sama koht, uued paigad: Kamo no Chōmei liikuv kodu ja nomaadlik elulaad Jaapani keele, kirjanduse ja filosoofia lektor, Tallinna Ülikool Tallinn 14:00 Peaesineja: Eva Storgaard, Ajutine kohandumine transiitinterjörides: Uurimus ühisruumide omadustest tudengihostelite näitel Arhitekt ja sisearhitektuuri õppejõud Antwerpeni ülikoolis Antwerp 14:45 Helen Oja ja Raul Kalvo, 5 lugu meist, arhitektuurist ja Singapuri-aastatest Magistrant ning arhitekt, programmeerija, kunstnik, humanist Eesti Kunstiakadeemias Tallinn / Singapur 15:15 Kerge lõuna moderaator Aet Ader 15:45 Bella Mang, Ruumi pole Kalifornia Kunstide Ülikooli magistrant (California College of the Arts) San Francisco 16:30 SISU FILM: Thomas Gleeson “Kodu” (2012) Uus-Meremaa 16:45 Joseph Sturm, Võileib, röstsai, sõõrik: pagulaskodude arhitektuurne kontseptsioon monteeritavatest puitkonstruktsioonidest Swiss Property arhitekt Tallinn 17:30 kohvipaus 18:00 SISU FILM: “Arhitektid”, Guillaume Aubry, Cyril Gauthier ja Yves Pasquet / FREAKS, Freaky reede FREAKS freearchitects Pariis 21:10-22:00 Kontsert: Lærke Grøntved Teatritegija ja performance’i kunstnik Kopenhaagen / Oslo 21:00-01:00 Lõpupidu
1.-3. juuni SISU NÄITUS: Herkki-Erich Merila fotonäitus “Welcome to Estonia” Hobuveskis
SISU 2016 “Welcome Stranger!” PEAKÕNELEJAD
Marco Steinberg on asutanud Helsingis strateegilise disaini praksise Snowcone & Haystack, mis tegeleb valitsuste ja liidrite abistamisega innovatsiooni alal. Varem on Steinberg töötanud dotsendina Harvardi disainikoolis ning olnud Soome innovatsioonifondi Sitra asutaja ja strateegilise disaini direktor. Praegu on ta Soome Arhitektuurimuuseumi juhatuse esimees ja algatuse „Toimiv linn” (Design Driven City) nõukogu liige. Ta on kirjutanud mitmeid raamatuid disainist ja innovatsioonist. → snowcone.fi
→ Finnisharchitecture
Renaud Haerlingen on õppinud arhitektuuri Saint-Luc’i Instituudis, Delfti Tehnikaülikoolisja Sint-Lucase Arhitektuurikoolis . Enne Rotoriga ühinemist korraldas ta Brüsseli rühmituse Boups liikmena avalikke happening’e (nt „Le Gazon”) ja tegeles Brüsseli kesklinna ühisruumi PlanB loomisega. Aastatel 2005 –2006 elas ta Beirutis ja Dubais, kus tegeles disaini- ja arhitektuuriprojektidega. 2010. aastal ühines ta Rotoriga ja on nüüd Rotor Deconstructioni kaasasutaja. Nad on kureerinud näituseprojekte Pradale ja Rem Koolhaasile, esindanud Belgiat Veneetsia arhitektuuribiennaalil ning korraldanud Oslo Ahitektuuritriennaali. → lafayetteanticipation.squarespace.com
SchilderScholte arhitektid Gerrit Schilder jr. on arhitekt, sisearhitekt ning SchilderScholte arhitektuuribüroo asutaja ja partner. Ta on õpetanud oma disainikäsitust magistrantidele Delfti Tehnikaülikoolis (TU Delft), Avansi Rakendusteaduste Ülikoolis (Avans University of Applied Sciences) ja Piet Zwarti Instituudis (Piet Zwart Institute), samuti on ta juhtinud Rotterdamis Willem de Kooningi Akadeemias (Willem de Kooning Academie) sisearhitektuuri programmi, olnud Hollandi Sisearhitektide Liidu (BNI) president ja auliige ning Euroopa Sisearhitektide Nõukogu (ECIA) peasekretär. Viimase kahekümne aasta jooksul on ta kuulunud auhinnažüriidesse ja olnud mitme kodu_ ja välismaise ülikooli väliseksamineerija. Ta on rohelise juhtimise auhinna (Green Leadership Award) laureaat ja 2016. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaali eksponent.
Hill Scholte on sisearhitekt ning SchilderScholte arhitektuuribüroo asutaja ja partner. Ta juhatab Rotterdami Rakendusteaduste Ülikooli (Hogeschool Rotterdam) Willem de Kooningi Akadeemias (Willem de Kooning Academie) elustiilidisaini bakalaureusekursust ning on andnud mitmeid loenguid näiteks Lõuna-Aafrikas ja Indias, lisaks on ta olnud Hiina disainipreemiate žürii liige ja Guangzhou disaininädala aukülaline. 2013. aastal ühiselt asutatud arhitektuuribüroo on pälvinud lühikese ajaga mitmeid rahvusvahelisi auhindu, nagu Hollandi disainipreemia (Dutch Design Award) ja AZ Award Pani kogukonnakeskuse eest Bangladešis. Samuti pälvisid meedias palju tähelepanu auhinnatud ruumiprojektid, nagu näituseruum ZENS ja kommunikatsioonifirma Sterk Werk büroo. → schilderscholte.com
Alari Allik on Tallinna Ülikoolis jaapani kirjanduse, usundi ja filosoofia lektor. Teadustöös on ta keskendunud keskaegsete jaapani budistlike kirjanike enesekirjutustele. Samuti on ta huvitunud tõlketeadusest ja kirjutanud Ono no Komachi luule tõlkimisest eesti keelde. Tema enda tõlgete hulka kuuluvad valik Saigyō luulekogust „Mägikodu” (Sankashū), Kamo no Chōmei „Ülestähendusi erakuonnist” (Hōjōki) ning kogumik „Sada luuletust, sada luuletajat” (Hyakunin isshu).
Eva Storgaard sai arhitektihariduse Taani Kuningliku Kunstiakadeemia arhitektuurikoolis (Kunstakademiets Arkitektskole). Alates 1998. aastast elab ja töötab ta Belgias, kus on Antwerpeni Ülikooli sisearhitektuuri magistriprogrammi disainistuudio õppejõud. Ta on lõpetamas doktoritööd, mis käsitleb Skandinaavia modernismi ja selle aluseks olnud arhitektuurilisi uuendusi. Samuti on ta kirjutanud raamatu Belgia sisearhitektist ja mööblidisainerist Pieter De Bruynest. → www.uantwerpen.be
Kogu SISU programm, esinejate tutvustused ja registreerumine on veebis: sisu.esl.ee
Moderaatorid: Aet Ader, Jüri Kermik, Martin Melioranski, Tüüne-Kristin Vaikla
SISU FILM: Ingel Vaikla SISU NÄITUS “Welcome to Estonia” fotonäitus, Herkki-Erich Merila
Graafiline disain: Stuudio Stuudio Veebiarendus: Kris Haamer / HAAM
Lisateave
Solveig Jahnke
Kommunikatsioonijuht solveig.jahnke@artun.ee
Mob +372 5626 4949
Tüüne-Kristin Vaikla
SISU kuraator
tyyne.vaikla@artun.ee
Kairi Rand Projektijuht kairi@esl.ee
info@esl.ee
SISU toetab Eesti Kultuurikapital ja suur hulk heldeid ettevõtteid, kelle loetelu on leitav SISU veebilehel.
Liitu SISU uudistega Facebookis
|