Kelli Puusepp õpingukaaslastega Hispaanias, Granadas
Kelli Puusepp õppis Hispaanias, Escuela Superior De Arte y Diseño De Andalucía ülikoolis.
“Ma ei seadnud endale kõrgeid ootusi. Kõik läks täpselt nii plaanipäraselt, et ma olen elus ja terve, tänulik ning suure kogemuse võrra rikkam. Hirm ajalises plaanis,,kaotatud’’ semestri ees, mille võrra kooli lõpetamine tervelt aasta jagu edasi lükkub, on muutunud õnnetundeks, et mulle on antud võimalus sellisel viisil kasvada. Astuda sedavõrd suur samm enese arendamiseks, hüpates pea ees võõrasse keskkonda igasuguste ootusteta, on miski, mille eest jään endale arvatavasti pikaks ajaks tänu võlgu.
Kõige rohkem tunnen, et 5 kuud välismaal oli aeg iseenda tundma õppimiseks. Võõras keelekeskkonnas ,,uppumishirmuga’’ võideldes sattusin nii naljakatesse olukordadesse, et siiamaani paneb muigama. Puhtalt juhuse tahtel õigel ajal õiges kohas olles komistasin inimeste otsa, kellelt väga palju õppisin. Kõige enam jäävad mu südamesse Erasmuse-aegsed kursusekaaslased ning usun senini, et neis voolab tavapärasest kuumem veri!
Peamised tähelepanekud, millele 5 kuu jooksul kinnitust sain:
– Räägi sellest isegi siis, kui see tundub ebaoluline.
– Ma olen eestlane! Kõik, mis puudutab täpsust, reegleid või kokkulepetest kinni pidamist – Raske olla teistmoodi, kui eestlasele kombeks.
– Selleks, et pakkuda teistele parimat, tuleb esmalt endaga hästi läbi saada.
– Keel ei ole suhtlusbarjäär. Kuid tahtejõud sealjuures on individuaalne.”
Granadas asuva partnerülikooli, Escuela Superior De Arte y Diseño De Andalucía kohta on Kellil samuti ainult häid sõnu:
“Kursusekaaslasi, kellega ühiseid õppeaineid läbisime, iseloomustab suur ühtehoidmine. Esikohale on seatud omavaheline läbisaamine, mis kajastus tugeva pinnana ka nende õppeprotsessis. Kuna partnerülikoolis õpib piisavalt väike arv tudengeid, siis teineteist enamasti tuntakse ning ka professoritega ollakse pidevas suhtluses. Tore oli näiteks see, et kui viimane tund lõppes kell 21:30, siis otsustati tihti üheskoos professoritega baari ,,pingeid maandama’’ minna. Kursusekaaslased ei konkureeri, vaid teevad tihedat koostööd. Neljal erialal õpib ligi 300 tudengit, kes on asjast siiralt huvitatud ja näevad parimate teadmiste nimel vaeva. Üheks põhjuseks on nende sõnul see, et kõrghariduse eest tuleb head summat raha välja käia ning seetõttu on ka eriala valik põhjalikult läbimõeldud.”