Stuudioretk Amsterdami 2023. oktoobris

Endine NDSM laevatehas. Miia Lauri foto

Õppereisid on oluline osa arhitektiks õppimisel, et omada laiemat silmaringi ning kogemusi nii Eestist kui ka piiri taha jäävas maailmast.

Arhitektuuri ja linnaplaneerimise tudengid käisid Amsterdamiga tutvumas seoses neljanda kursuse linnaplaneerimise stuudioga, et külastada erinevaid projekte ja tagasi tulles avatuma pilguga oma tööga edasi minna. Oma muljeid jagab 4. kursuse arhitektuuri ja linnplaneerimise tudeng Miia Laur (AL20).

Mida täpsemalt tegite, mida nägite?

Amsterdamis tegi meile ekskursiooni Jonathan Woodroffe ja kaasas olid juhendajad Andres Ojari ja Sean Thomas Tyler. Põnevaid kohti, kuhu sattusime, oli palju. Eriti eredalt jäid meelde vana NDSM laevatehas, mis on kultuurikeskuseks ümber kohandatud, ja Schoonschip Amsterdam, mis on ujuv 46 elumajaga naabruskond. Lisaks külastasime Borneo-Sporenburg elamurajooni, mis oli väga äge ja omanäoline.

Iseseisva ülesande raames käisime väiksemate gruppide kaupa erinevate objektidega tutvumas. Mina käisin Almere kesklinna (OMA projekt) ja Almere Oosterwoldi (MVRDV projekt) uurimas. Tiimiga Almere Oosterwold projektile jõudmiseks pidime mitme transpordiga linnast välja sõitma ja maanteed mööda kõndima. Projekti sisuks on 43-ruutkilomeetrine maa-ala, kus proovitakse vabamat projekteerimise ja ehitamise strateegiat (do it yourself urbanism), ehk sealsed elanikud saavad ise planeerimises kaasa rääkida ja teha. Projektile on seatud vaid mõned piirangud, et säilitada sealset maalähedast iseloomu. Omanäolisi kodusid oli seal palju ning käik oli kokkuvõttes väga põnev.

Kui ladusalt reis kulges?

Suurem osa reisist sattus meile tugev vihm ja tuul ning täpselt põhilisele ekskursioonide päevale see kõige hullem. Sellele vaatamata pidasime kõik keepide ja varjude abil mitu tundi vastu.

Kui oluline on arhitektuuritudengile õppimiseks majast välja pääseda?

Mina arvan, et see on väga oluline. Lihtne on jääda kinni vanadesse mõttemustritesse ja üleüldse arvuti taha. Reisimine ja erinevate projektide nägemine inspireerib palju ja annab tööle palju juurde.

Stuudio kaasjuhendaja Sean Tyler: “The collaborative architecture and urban studies studio reimagines spatial planning by shifting its focus from urban areas to the countryside in Tallinn’s periphery, where the pressing issues of economic, ecological, and political crises are rooted, taking a collaborative approach with state land, municipal-owned land, and affordable agricultural land to explore alternative regional futures that challenge market-driven development. Visiting professor and long-time Amsterdam resident, Jonathan Woodroffe took the studio for a very rainy walk on Friday through contested sites of development in North Amsterdam explaining the different socio-political dynamics, as well as urban and housing alternatives. On Saturday, students took to the trains and explored the regions outside of Amsterdam, engaging in fieldwork and analysis at a series of large-scale projects that rethink the periphery.”

Stuudio lõputööde avalik arutelu toimub 21. detsembril 2023 ruumis A400

 

 

 

 

 

0F7BBEB5-4902-4509-835B-F5F0BB5FF67B
C10CA76D-6F4F-4E8D-A2E1-D12A954018BC
CC58F8B3-2207-4B5F-8190-9B9FCC0F5A1F
F1645B12-6C70-4202-92CB-2609672A58E9
IMG_2566
IMG_2585
IMG_2590
IMG_2718
IMG_2684
Amsterdami fotode autorid Miia Laur ja Sean Tyler
Jaga sõpradega:

Postitas Tiina Tammet
Viimati muudetud