Tallinna linna Anton Uessoni nimeline stipendium antakse urbanistika magistrandile Iie-Mall Püüale

Täna, 15. mail kell 15:00 antakse Poska majas (Jaan Poska tn 8) esimest korda üle Tallinna linna asutatud Anton Uessoni nimeline stipendium.  Komisjon valis stipendiumi vääriliseks Eesti Kunstiakadeemia urbanistika eriala I kursuse magistrandi Iie-Mall Püüa.

“Stipendiumikomisjoni hinnangul on Iie-Mall Püüa uurimissuuna puhul tegemist olulise tööga planeerimistegevuse kaardistamisel ja mõtestamisel. Planeerimine tegeleb juba oma olemuselt pidevalt muutuses oleva keskkonnaga kõige laiemas mõttes. Sellisena võib planeerimise protsessi vaadata kui oma olemuselt spetsiifilist keelesüsteemi, mis tegeleb linna- ja kultuuriruumiga, nende võimalike arengute ja muutustega, kus on eriti oluline osapooltele arusaadav kommunikatsiooni protsess ja üldmõistetav keelekasutus. Selleks, et mõistlikult arvestada planeerimises osalevate väga erinevate poolte soovide ja tarvidustega, tuleb muuhulgas näha ja mõista nende eneserepresentatsiooni tagamaid ning kommunikatsiooni protsesse. Vähemalt sama olulised on viimased ka lahenduste ja visioonide välja pakkumisel huviliste laiale ringile. Uurimustöö kommunikatsiooni viisidest ja võimalustest kaasaegses kaasava linnaplaneerimise praktikas on oluline täiendus seni liigagi sageli formaalsetes reeglites kammitsetud planeerimisprotsessile, kus sisulised ettepanekud ja visioonid kipuvad liiga lihtsalt kaotsi minema. Tallinna üha tihenevas planeerimismaastikus koos selle üha nõudlikumate osalistega on uurimus planeerimise protsessist ja selle sisesest kommunikatsioonist olulise väärtusega,“  seisab stipendiumikomisjoni määruses.

Tallinna linna Anton Uessoni nimeline stipendium asutati eesmärgiga motiveerida Eesti Kunstiakadeemia üliõpilasi tegema uurimis- ja lõputöid Tallinna linnale huvipakkuvatel ja vajalikel teemadel linnaplaneerimise ja arhitektuuri valdkonnas.  Stipendiumi suurus on 1000 Eurot.

Stipendium määratakse üks kord aastas ühele Kunstiakadeemia üliõpilasele, kes valitakse järgmistele tingimustele vastavate üliõpilaste seast: magistritaseme üliõpilane, kelle jooksva õppeaasta kaalutud keskmine hinne on vähemalt B (4,0) ja kes on õppetöös saavutanud väljapaistvaid tulemusi Tallinna linna jaoks olulistel teemadel linnaplaneerimises või sellega seotud vallas arhitektuurse projekti, disainilahenduse või urbanistliku uurimuse näol.

—-

Anton Uesson oli Tallinna kõige kauaaegsem linnapea, olles Tallinna linnapea ametis sisuliselt kogu esimese iseseivsusperioodi.

Ta sündis 12. jaanuaril 1879 Läänemaal Haimre vallas. Õppis möödunud sajandi alguses Riias esialgu vaimulikus seminaris, hiljem inseneriks. Oli 1909. aastal üks EÜS Liivika asutajatest.

1909–1912 töötas Uesson tollase Tallinna linnapea Voldemar Lenderi ehitusbüroos, seejärel oli eraehitusettevõtja. Enne Esimest maailmasõda ehitati tema projektide järgi Tallinnas üle 300 hoone. Kahe-kolmekordsed puumajad, mille fassaadi keskel oli kivist trepikoda ja mis seisavad tänini Pelgulinna ja Kalamaja tänavatel, on peaaegu kindlasti Uessoni tööd.

1913. aasta oktoobris asus Uesson esimest korda nõunikuna Tallinna linna palgale. 1917. aasta sügisel sai temast aga juba linna ehitusosakonna juhataja.

Samal aastal sai Uessonist Eesti Tehnika Liidu esimene esimees. 1918. aastal aitas ta käivitada Tallinna Tehnikumi tööd.

Ta suri 13. aprillil 1942 Sverdlovski vangilaagris.

Teate koostas ja edastas


Solveig Jahnke
Kommunikatsioonijuht
Eesti Kunstiakadeemia
Estonia pst 7/Teatri väljak 1
Tallinn 10143
Tel +372 6 267 111
Mob +372 56 26 4949

Head of Communications
Estonian Academy of Arts

Jaga sõpradega:

Postitas Kunstiakadeemia
Viimati muudetud