Jätkusuutliku disaini ja materjalide labor
Jätkusuutliku Disaini ja Materjalide Labor DiMa on Eesti Kunstiakadeemia eraldiseisev uurimiskeskus, mis seob teadus- ja õppetegevuse jätkusuutliku tootearenduse ja disainipraktikaga, tuues kokku tudengid, teadlased, praktikud ja ettevõtted. DiMa tegeleb ringmajanduse ja ringsete toodete ning teenuste arendamise, materjali disaini ja uuringutega toetudes EKA varasemale sellealasele teadus- ja õppetöö kogemusele.
Loe lähemalt DiMa veebist.
Labori ringdisaini uurimissuund tegeleb erinevate ringlussevõtu võimalustega läbi disaini kohalikul ja globaalsel tasandil. Põhilisteks meetoditeks on väärtustav taaskasutus ja ümbertöötlus (ingl. k. upcycling, recycling). Labori tegevussuundade raames on peamiselt vaatluse all kaks jäätmegruppi moe- ja tekstiilitööstuses: tootmisjäätmed (production waste) ja tarbijajärgne jääde (post-consumer waste). Olulisimaks uurimissuunaks siinkohal on kujunemas tekstiilikiu väärindamine (post-consumer waste) läbi ümbertöötluse. Ringdisaini teadussuunda juhib vanemteadur Reet Aus.
Teise uurimussuunana keskendub labor jätkusuutlike biopõhiste materjalide loomele ja arendamisele. DiMa olulisemad tegevused materjaliarenduse valdkonnas lähiaastatel on näiteks vetikate potentsiaali uurimine materjaliloomes ja praktilises rakenduses ning kohalike utiilmaterjalide katsetamine erinevate komposiitide täitematerjalina. Lisaks keskendub labor erinevate biokomposiitide 3D printimisele ning mikroorganismidele põhinevate materjalide eksperimenditele. Biopõhiste materjalide arenduse teadussuunda juhib teadur Kärt Ojavee.
Võta meiega ühendust ja jälgi DiMa tegevusi Facebookis ja LinkedInis.
ÜLEVAADE DiMa PROJEKTIDEST JA TEGEVUSTEST: