Toomas Juhasoo-Lawrence – tudeng EKAs ja Rumeenia ülikoolis UNArte

Bukaresti ülikooli (UNArte) erasmuse tudengite näituse töö. Autor: Toomas Juhasoo-Lawrence

Disaini ja innovatsiooni õppekava üks erialadest on visuaalne kommunikatsioon. Meie tudeng Toomas Juhasoo-Lawrence kirjutab tudengiks olemisest nii EKAs kui Rumeenia ülikoolis UNArte.

 

Hetkel olen lõpetamas disaini ja innovatsiooni visuaalse kommunikatsiooni eriala teist aastat, seega on nelja aastasest õppekavast peaaegu pool läbitud. Kuigi aeg on läinud (natuke hirmutavalt) kiiresti, saan siiski öelda, et olen palju õppinud ja kindlasti ei kahetse oma oma õpingute valikut. Minu, kui inimese kes ei ole veel 100% kindel mida tulevikuga peale hakata, on visuaalse kommunikatsiooni eriala ainus õige valik EKAs. Eriala on küllaltgi lai ja annab võimaluse leida endale sobiv suund mida arendada. Kui mult küsitakse, et miks just visuaalne kommunikatsioon, siis see on tavaliselt esimene asi mida ma mainin. Lisaks, siin saab õppida selgeks põhilised Adobe programmid, õpetatakse ka värviteooria, maailimise, joonistamise, ja kompositsiooni põhitõed selgeks. Olen tähele pannud, et ka teised hindavad sedamoodi õppekava, kus saab leida endale kõige sobivama suuna.

 

Foto kursuse lõputöö (filmi plakat). Autor: Toomas Juhasoo-Lawrence

See muidugi tähendab, et mõned tunnid meeldivad rohkem kui teised. Minu jaoks olid kindlasti väga lõbusad maalimise ja joonistamise tunnid. Kuigi visuaalse kommunikatsiooni eriala õppetöö toimub enamasti digitaalsel vormil, on ka tähtis vahepeal oma enda kätega midagi valmistada. Siiamaani oleme saanud joonistamise ja maalimise tundides harjutada nii vabamat tehnikat, kui ka tehnilisi oskusi (anatoomiat, perspektiivi). Sellegipoolest pean mainima, et kõige rohkem olen õppinud ma Maris Lindoja arvutiõpetuse ja graafilise disaini tarkvara tundides. Seal saab endale väga korraliku Adobe programmide õpetuse, mis on ülitähtis terve kursuse jaoks. Väga kasulik oli ka fotograafia tund (Jarmo Nagel) mida tegime ühe poolaasta. Õppisime selgeks kaamera kasutamise põhitõed ja õppejõud lubas olla küllaltki loov lõputöö osas.

Graafilise disaini tarkvara üks osa lõputööst (ajakiri koos kaane fotodega). Autor: Toomas Juhasoo-Lawrence

Kindlasti tuleb kasuks visuaalse kommunikatsiooni erialas see, et ühes tunnis õpitud asjad on teistes tundides kasutatavad. Seega ei saa öelda, et ükski tund oleks vähem tähtis kui mõni teine. Ehk siis – kõik mis on õpitud on konstantselt kasutuses.

Bukaresti ülikooli (UNArte) ‘Flexible Visual Systems’ töökoja üks töödest. Autor: Toomas Juhasoo-Lawrence

Mul oli võimalus osaleda ERASMUS+ programmis ja veeta üks poolaasta Bukaresti kunstiülikoolis (UNArte). Mul oli alati plaanis kasutada ülikooli ajal vahetusõpingu võimalust ja ma siiralt soovitan seda kõigile. Muidugi toob see endaga kaasa natuke segadust (kõik on erinev kui see millega harjunud), aga kogemus on kindlasti väärt. Võrdleksin siin olevat õppeprogrammi (peaaegu) disaninbüroo praktikaga. Poolaasta jooksul antakse mõned projektid mille kallal grupis töötatakse. Õppejõud on kindlatel kellaaegadel koduklassis, mis annab võimaluse nendega projekti arutada ja tagasisidet saada. See muidugi eeldab, et varasemad baasoskused programmides ja tehnikates on juba olemas. Paljud minu klassikaaslased on kunstigümnaasiumi taustaga, või siis osalesid enne õpinguid eelakadeemias. Kuna visuaalse kommunikatsiooni eriala õppetöö toimub üle nädala sessioonidena, siis ei ole selline programm EKAs väga tehtav.

Muhu maalipraktika esimese õppeaasta lõpus (suvi 2023).

Viimaks tahan ka mainida disaini ja innovatsiooni suvepraktikat. Esimese aasta lõpus toimub Muhu saarel maalipraktika. Peale selle, et saab ilusas looduses maalida, on Muhu maalipraktika suurepärane võimalus oma lennukaaslastega sotsialiseeruda, mis on muidu natuke keeruline arvestades sessioonõpekava.

Jaga sõpradega:

Postitas Piret-Klea Velleste
Viimati muudetud