Novembri tootedisaineri ankeedis tutvustame Beata Batejevat, kellele meeldib eksperimenteerida, naudib maketeerimist ning on avastanud 3D printeri võlud millega katsetada erinevaid materjale. Samuti köidab Beatat fotograafia ning huvi erinevate tehniliste ja käsitööoskuste vastu võib viia edaspidi väga huvitavate disainlahendusteni.
Nimi: Beata Batejev
Positsioon: Noor tootedisainer
Seos EKAga: 2. kursuse tööstusdisaini tudeng
Millised projektid sul hetkel käsil on?
Hetkel panen suurt rõhku oma erialaprojektile, mis on seotud tuntud kaubamärgiga Estoplast. Meie eesmärgiks on leida kaubamärgile uus hingamine ja leida kaubamärgile uusi kaasaegseid tooteid. Minu teemaks on öövalguslamp, mis on mõeldud kas elu- või magamistuppa dekoratiivseks elemendiks, kuna projekt valmisb meil koostöös keraamikutega siis valisin materjaliks savi. Toote teostamiseks valisin üsna uuendusliku ja kaasaegse 3D printimise tehnoloogia. Projekti lõpus viime oma tööd Stockholmi mööblimessile, olen sellest väga põnevil, sest see on minu esimene kogemus näitusel osaleda.
Mis on su lemmik etapp toote loomise juures ning milline see välja näeb?
Sel semestril lubasin endale eksperimenteerida ning ka vigu teha, nii jõudsin mitme tulemuseni millega olin rahul. Rakendasin seda meetodit eelkõige oma projekti juures ning see kandis kohe ka vilja – tegin palju makette paberist ja tänu vabale mõttetegevusele tuli mul idee, mida ma praegu tasapisi ellu viin. Praeguseks saan öelda, et see on olnud minu peamine õppetund sel semestril ja sellest on kindlasti ka saanud minu lemmik etapp toote loomise juures — maketeerimise faas.
Paber ja pliiats vs digitaalne meedium – kumba eelistad?
Mõlemal on selgelt omad eelised ja puudused ning ma püüan neid kahte mitte võrrelda. Ma ei taha alati raamatuid ja märkmikke endaga kaasa tassida, sest arvutis on kõik need samad asjad olemas, kuid mõnikord tahaks saada ekraanist puhkust ja oma mõtted paberile kirja panna. Kõik sõltub minu meeleolust ja olukorrast, näiteks kui toimub loeng, mille puhul tasub midagi üles kirjutada, ruumis, kus ei ole laudu, siis on mul lihtsam kasutada arvutit. Kuid mina isiklikult olen avastanud, et jätan meelde asjad paremini, kui kirjutan neid paberile käsitsi.
Mis on olnud/oli su lemmik projekt EKA’s õppides? Millise avastuse selle puhul enda jaoks tegid?
Ma tunnen, et seni on mu lemmikprojektiks EKA’s olnud just koostöö Estoplastiga, sest teisel aastal olen juba palju kogenum ja teadlikum oma teadmiste rakendamisel. Loomulikult haaras see projekt mind seetõttu, et on seotud keraamikaga, savi on minu lemmikmaterjal ning ma teen oma töid 3D printeriga ning see pakub mulle hetkel suurt huvi.
Suurim avastus minu jaoks on olnud vigadest õppimine. Esimest korda sain isiklikust kogemusest teada, kui hea on vigu teha. Tänu katsetamisele on minu toode võtnud selle kuju, mis tal nüüd on ja millega ma olen rahul.
Guilty pleasure ehk “kehv disain või vahend disainimiseks”, mis sulle salaja meeldib?
See ei ole otseselt disainiga seotud, kuid ma ei oska paremat vastust välja mõelda kui lõbus fakt minu kohta, et õppides disaineriks ja olles väga aktiivne kasutaja erinevates programmides (Adobe programmid, Figma, Solidworks, Blender) olen väga halb shortcutide kasutamisel, mis paneb mind mõnikord ennast häbenema. Ma ei oska seda seletada, aga kui ma teen kõike arvutihiirega, tunnen, et ma saan oma töö üle rohkem kontrolli, nagu oleksin tööga justkui füüsiliselt kokku puutunud. Aga kuigi mind kohutavalt ei häiri minu teadmatus shortcutide kohta, olen ma siiski teadlik nende tähtsusest ja jätan neid järjest rohkem meelde, vähemalt aja kokkuhoiu mõttes.
Miski, mille disainer oleksid soovinud olla?
Olen Olafur Eliassoni loominguga juba ammu tuttav ja EKAsse sisse astudes kirjutasin ühe tööülesandena tema kuulsast “Little Sun” valgustist.
Ma tõesti imetlen seda toodet, mis aitab kehval järjel olevatest peredest pärit lastel, kellel ei ole kodus elektrit, pärast päikeseloojangut valgust hoida, ning päikeselamp võimaldab jätkata lugemist või õppimist ka siis, kui on juba pime.
Valisin selle toode, sest minu projekt hõlmab ka lampe ja loomulikult otsisin inspiratsiooni sellest lambist, mis lahendab väga olulise probleemi, mis puudutab valgustust pärast päikeseloojangut. Tahaksin tulevikus tõesti aidata abivajajaid sarnasel viisil.
1 hea lugemine, mis sind erialaselt inspireerinud on?
Mark Wigley & Beatriz Colomina “Are We Human?” on hea raamat, et alustada lugemist disainist, oleksin soovinud, et oleksin avastanud selle raamatu esimesel kursusel. Raamat on mul veel hetkel pooleli, kuid võin öelda, et see on piisavalt kergesti loetav ja tõstatab huvitavaid teemasid, esitades vastuolulisi küsimusi ja käsitledes disaini ajalugu.
Mis sind peale disaini veel köidab?
Lisaks disainile tegelen ma palju fotograafiaga – see on minu peamine hobi, mida ma kirglikult harrastan. Lisaks fotograafiale meeldib mulle väga keraamika, nii et ma võtan alati vähemalt ühe keraamikaga seotud kursuse; nende töökoda on muutunud mulle väga koduseks. Veebidisaini maailm huvitab mind sama palju kui tööstusdisain, nii et vabal ajal õpin iseseisvalt graafilist disaini, UX/UI ja graafilisi programme, et olla oma tegevuses pädevam ja professionaalsem.
Milline senine kogemus on sind disainerina kõige enam vorminud ja kuidas?
Ma ei oska sellele kindlalt vastata, aga ma arvan, et EKA poolt pakutud võimalus, nimelt paljude töötubade külastamine, on mind disainerina kõige rohkem vorminud. Ma läbisin palju vabaaineid, mis andsid mulle palju teadmisi ja suure huvi materjalide ja tehnoloogiate vastu. Tänu läbitud vabaainetele tegin ka otsuse, millest ja kuidas ma oma erialase projekti teen.
Soovitan kõigil võtta nii palju vabaaineid kui võimalik
Kus võime sinu tööde ja tegemistega rohkem tutvuda?
Minu koolitöödega võib tutvuda Instagramis: @bdezzign
Fotograafia ja elu: @nuenur