Foto: Kaisa Uik
Nimi: Kaisa Uik
Positsioon: tulevane UX disainer, disaini töötubade läbiviija
Seos EKAga: digitootedisaini 3. kursuse tudeng
- Millised projektid sul hetkel käsil on?
Hetkel olen üleminekufaasis, kus kõik põnevad projektid on hiljuti läbi saanud ning uued on vaikselt algamas. Sügissemestril on meil käsil Rahvusraamatukogu teenusedisaini projekt, minu tiimi ülesandeks on lihtsustada erivajadusega inimeste raamatukogu teenuste kasutamist remondiperioodil. Olles jõudnud EKA viimasele aastale, mõtlen hetkel pingsalt oma bakalaureusetöö teema peale. Samuti jätkan see aasta disainitöötubade läbiviimist gümnasistidele.
- Mis on su lemmik etapp toote loomise juures ning milline see välja näeb?
Ma arvan, et olen iga etapi juures sama õhinal, kuid väga naudin ideede genereerimise faasi. Selleks hetkeks on suur eeltöö juba tehtud: varasemad uuringud on läbi loetud, intervjuude vastused analüüsitud. See on kuidagi valgustatud tunne, et ma tean järsku mingist teemast väga palju. Ja kui hakata ideid genereerima, näiteks ajurünnakut tehes, on põnev kuulda, kuidas teised tiimiliikmed varem analüüsitud informatsiooni kogesid ning mis mõtted neil tekkinud on. Alati on huvitav ka ideid kombineerida, teiste tiimiliikmete ideid edasi arendada ning üleüldse arutleda, olles kõik teemaga väga kursis.
- Paber ja pliiats vs digitaalne meedium – kumba eelistad?
Eelistan pigem digitaalseid meediume (väljaarvatud joonistamiseks). Digitaalselt on palju lihtsam olla organiseeritud. Ükskõik mis seadmes on mul täpselt sama kalender, samad märkmed. Selleks et leida nt paar aastat tagasi toimunud loengu kokkuvõte, on vaja teha vaid paar klick’i ükskõik kus olles. Samuti ei meeldi mulle liiga palju asju omada, sealhulgas palju paberilipikuid või erinevaid vihikuid.
- Mis on olnud/oli su lemmik projekt EKA’s õppides? Millise avastuse selle puhul enda jaoks tegid?
Mu lemmikuks on spekulatiivdisaini projekt Eesti disainihariduse tulevikust. Ma arvan, et igas valdkonnas on tuleviku peale mõtlemine oluline ning nüüd on mul olemad oskused, et suunata ka teisi inimesi spekulatiivdisaini meetodeid kasutama. Avastasin, et mulle meeldivad ka väga teoreetilised projektid. Mulle meeldis, et projekti väljundiks ei olnud digitoode, et saime välja mõelda stsenaariumi ja maailma parameetrid, aga ei loonud mingisugust uut toodet.
- Guilty pleasure ehk “kehv disain või vahend disainimiseks”, mis sulle salaja meeldib?
Minu guilty pleasure on kindlasti kleepsud. Ma üritan olla jätkusuutlik ning uute asjade vastane, küll aga ei suuda ma end tagasi hoida kleepsude ostmisest ning igale poole toppimisest. Need on lihtsalt nii nunnud ja pisikesed, eriti tore kui need on roosad… aga need on tegelikult ebavajalikud.
- Miski, mille disainer oleksid soovinud olla?
Facebook. Suhtluse lihtsustamine, hetkede jagamine ning palju kasutajaid tundub teoorias tore, aga seda kõike oleks võinud saavutada eetilisemalt ning apoliitilisemalt.
- 1 hea lugemine, mis sind erialaselt inspireerinud on? (raamat, artikkel, teaduskirjandus vms trükituna või veebis…)
Enim on mulle korda läinud Mike Monteiro “Ruined by design” ning Caroline Criado Pérez “Invisible Women” (nende seast ühte valida tundus ebaaus). Monteiro räägib oma raamatus disainieetikast ning sellest, kuidas disainer peab vastutama oma toote mõju ning tuleviku eest. Olen ise suur eetikahuviline ning näen, et seda raamatut võiks iga disainer vähemalt ühe korra lugeda. Péreze raamatust näeme aga ebavõrdselt disainitud maailma, mis veab pidevalt naisi alt ning ei vaevu informatsiooni sooliselt eraldama, et inimeste soopõhiste vajaduste ning eripäradega arvestada.
- Mis sind peale disaini veel köidab?
Võiks loota, et disainerina saan piisavalt oma loovust kasutada ning vabal ajal tegelen millegi muuga, kuid ei. Loovus on minu jaoks loomulik. Tegelen palju käsitööga: eelistan kõik vajaliku endale ise heegeldada või kududa. Mulle meeldib väga värskes õhus istuda ja ümbrust vaadata, samal ajal teed juua, vahepeal visandada ning luuletada. Samuti käin pidevalt ringi digikaameraga, et jäädvustada ilusat ning inspireerivat. Veel löövad mul silmad särama jätkusuutlikus, filosoofia (eriti eetika) ning inklusiivsus.
- Milline senine kogemus on sind disainerina kõige enam vorminud ja kuidas?
Enim on mind vorminud nädalased projektid välismaal. Mul oli võimalus Interraktsioonidisaini tudengitega käia Prantsusmaal ning Saksamaal kahel projektinädalal. Kogesin esimest korda disainimist olles tiimis erinevatest kultuuridest inimestega ning nägin, kui erinevad on inimeste lähenemised. Teiste koolide meetodite ning harjumustega tutvumine ning töötamine oli minu jaoks kindlasti väljakutse, kuid nüüd on minu arusaam disainist laiahaardelisem.
- Portfoolio (või midagi sarnast) – Kus võime sinu tööde ja tegemistega rohkem tutvuda
Portfoolio: kaisauik.eu
Linkedin: Kaisa Uik