Pildil: Katrin Selin
Toome kevadist värskust taas 1. kursuse tudengite mõtete läbi – märtsikuise tootedisaineri ankeedi täitis tööstusdisaini suunalt Katrin Selin. Ta on tõenäoliselt üks eeskujulikemaid õpilasi. Katrin jäi meile silma juba enne sisseastumisi, kuna ta võttis osa paljudest sisseastumistele eelnenud üritustest ning lisaks tal oli alati mõni küsimus varuks, et end sisseastumiseksamiteks põhjalikult ette valmistada. Nii innukaid inimesi kohtab harva. Ka esimese aasta jooksul ei ole ta oma sära kaotanud, küll aga on teadmised ja kogemused teda disainerina rikastanud.
Nimi: Katrin Selin
Positsioon: tudeng
Seos EKAga: tööstusdisaini 1. kursuse tudeng
1. Millised projektid sul hetkel käsil on?
Isiklikest projektidest on mul plaanis printida endale 3D printeril juhtmevaba arvutihiire korpus ja hiir ise kokku panna. Muidu aga on tootekate kevadsemestri 1. pooles rõhk rohkem baasoskuste arendamisel, mis on eduka projekti võtmeks: õppisime toote joonistamist, 3D modelleerimist, toote ja idee esitlemist. Saame need teadmised kohe varsti proovile panna algavas mängudisaini projektis, mille tulemusena peaksime valmistama mängu joonised ja maketi ning neid esitlema.
2. Mis on disainis tähis, mis ebatähtis?
Ebatähtis on see, kuivõrd teistsugune on sinu uus lahendus olemasolevatega võrreldes. Seda tean oma siiani läbi tehtud kogemuse põhjal — püüdsin tihtipeale “jalgratast leiutada” seal, kus seda vaja ei olnud, mõeldes välja ebapraktilisi lahendusi. Seega, tähtis on see, et disain oleks kõigepealt funktsionaalne ja kasutatav. Selles aitab oma kasutaja mõistmine — siis saad paremini aru, mis on tema vajadused, ning saad teha just nendele vastava toote. See aga ei tähenda, et teised disaini komponendid, nagu tähendus või esteetiline pool, ei oma tähtsust.
3. Milline on su lemmik etapp toote loomise juures ning milline see välja näeb?
Kõige rohkem meeldib mulle võimaliku lahenduse väljamõtlemise etapp. See järgneb kasutajauuringule ja selle tulemuste analüüsile. Ideid mõeldakse tihti välja ajurünnakute jooksul, mille käigus hõigatakse välja kõikvõimalikud lahendused, mõtlemata sellele, kui reaalsed ja teostatavad need on. See vabastab ja inspireerib.
4. Milline on olnud siiani su lemmik projekt EKA’s õppides? Millise avastuse selle puhul enda jaoks tegid?
Õpingute jooksul oleme teinud siiani tiimides 2 suuremat projekti — üks oli suunatud digi- ja teine tööstustoote arendamisele. Kuigi valisin tööstusdisaini suuna, meeldis mulle neist kahest rohkem siiski digitoote projekt – võib olla sellepärast, et see oli esimene kord, kui kogesin tootedisaini protsessi, mistõttu oli see meeldejäävam. Selle projekti puhul saingi aru, et ei pea ilmtingimata “jalgratast leiutama”, et teha toodet, mis täidaks oma eesmärki ning oleks kasutades mugav.
5. Millisena näed disaineri rolli ühiskonnas 10 aasta pärast?
Ma arvan, et disaineri põhieesmärk – probleemi lahendamine – jääb samaks nii 10 kui ka 50 aasta pärast. See, mis muutuks, on probleemide spekter — see aina laieneb. Seega, disaineri vastutus ja mõju ühiskonnas suureneb. See aga tähendab, et disainer peab laiendama oma silmaringi ja tutvusringkonda veel ja veel, et osata välja mõelda ja ellu viia tõesti häid lahendusi.
6. Disainerina suhtun austusega…
…kõigisse, kes jagavad minuga oma teadmisi ja kogemusi ning kellega disainerina kokku puutun: õppejõusse, tiimiliikmesse, kasutajasse, klientidesse, oma ala professionaalidesse. Kõik need inimesed arendavad mind ja aitavad saada paremaks disaineriks (ja ka paremaks inimeseks!).
Pakkus mõtteainet?
Katrin Seliniga võid ühendust võtte meili teel: katrin.selin@artun.ee.