Ruumikujunduse tudengid InnoRenew CoE uurimisinstituudis: Agni-Sandia Varend, Triinu Ojala, Kerttili Liiv, Triinu Aruoja, Lotta Kõvatomas, Eve Anijärv, Stella Hein, Kaia Jõks, Laura Aarelaid
23.-27. septembril 2024 osalesid üheksa erinevatelt kursustelt pärit ruumikujunduse eriala tudengit Sloveenias Primorska ülikooli ja InnoRenew CoE uurimisinstituudi koostöös korraldatud kursusel “Buildings Design driven by New European Bauhaus.” Õppetöö käigus tutvuti InnoRenew CoE laboritega ning koguti teadmisi teadlastelt. Õpiti tundma materjalide teekonda ja väärindamise protsessi. Lisaks laiendas see erialast sõnavara ning andis aimu Aadria mere äärsest regioonist.
Suve alguses said tudengid kodutöö, kus tuli tutvuda New European Bauhaus’i ja AskNature’i projektide, ideede ning lahendustega. See andis sissejuhatuse eesootavale õppereisile. Kohapeal toimunud loengutes käsitleti taastavat keskkonna- ja ruumidisaini, rõhutades hoonete mõju inimeste heaolule ning loodusele. Tähelepanu pöörati ka uuenduslikele materjalidele ja kuidas materjalide katsetustest saavad ruumidisainis püsivad elemendid. Väga huvitav oli keskuse juhi dr Andreja Kutnari loeng, kus ta esitles Uue Euroopa Bauhausi kompassi väärtusi ja tööpõhimõtteid.
Dr Črtomir Tavzes tutvustas laboreid ning andis põhjaliku sissejuhatuse seentest, kuidas seenesüsteem mõjutab konserveerimist ja puitu. Tudengid said lähedalt proovida seentel põhineva materjali loomise protsessi ning tutvuda erinevate puidutöötlustehnikatega, mis saavutatakse rõhu ja kuumuse abil. Eriti põnev oli näha, kuidas odavast puidust saadi pressimise teel tugev puitmaterjal. Kuigi see protsess on praegu kulukas, võib see tulevikus pakkuda võimalusi soodsama kvaliteetse puitmaterjali tootmiseks.
Ruumikujunduse 3. kursuse tudengid Triinu Ojala ja Lotta Kõvatomas kommenteerivad: “Õppereis Sloveeniasse oli meile põnev kogemus, mis avardas silmaringi ja pakkus inspiratsiooni. Saime uusi teadmisi puidutöötlemise ning innovaatiliste seene materjalide kasutamise kohta oma ala ekspertidelt. Oleme väga tänulikud võimaluse eest õppida ja ammutada kogemusi teises kultuuriruumis, mis lisas meie koolielule värsket motivatsiooni ja loomingulist lähenemist.”
Kohal olles tutvuti ka regiooniga. Külastati Sečovlje Salina loodusparki, kus filtreeritakse suurtes soolabasseinides Aadria mere veest soolakristalle välja. Meetod on kasutusel juba mitusada aastat ning on loodus- ja inimsõbralik soolatootmise viis tänaseni.
Enne tagasisõitu oli võimalus külastada Itaalia Trieste linna ja käidi Miramare lossis ekskursioonil. Giid tutvustas Habsburgi ertshertsog Ferdinand Maximiliani nägemust rajatatud lossist, mille arhitektiks oli Carl Junker.
—
Eesti Kunstiakadeemia ja Sloveenia Primorska ülikool on nii Euroopa ülikoolide alliansi Transform4Europe (T4EU) kui ka Uue Euroopa Bauhausi akadeemia (NEBA) liikmed.
Tudengite õppereis toimus Erasmus+ ja Kulka stipendiumi toel.