Emotsionaalne disain uurib positiivse sensoorse stimulatsiooni ehk positiivse kasutajakogemuse tekkimise printsiipe ja rakendamist tootedisainis. Tähendusloome abil uuritakse, kuidas ja miks tekib tootega emotsionaalne seotus ja kuidas on võimalik disaini abil pikaealist emotsionaalset seotust esile kutsuda. Uurimissuuna eesmärgiks on toote elukaare pikendamine ja resursside kokkuhoid.
Käimasolevad projektid:
Kogemuspõhiste disainiprintsiipide uurimine ja rakendamine kotidisainis
Projekt uurib mälestustes säilinud tajude ja tootekirjelduste vahelisi seoseid, et mõista kuidas tooteid tajutakse ja kogetakse, millised kogemused muutuvad pikaaegseks mälestusteks, millised emotsioonid mäletamist põhjustavad ning kuidas mälestused mõjutavad emotsionaalset seotust tootega, et integreerida uued teadmised toote eluea potentsiaalseks pikendamiseks disainiloomesse.
Uurimisfookuses on käekotid, sest tegu on igapäevaste tarbeesemetega, millel on omaniku elus oluline roll. Koti välimus on avalik, peegeldades kandja kultuurilisi ja sotsiaalseid tõekspidamisi ja hoiakuid, erinevaid rolle ja igapäevaseid vajadusi, kuid sisemus on varjatud, isiklik ja privaatne. Kotil on nii funktsionaalne kui sümboolne väärtus, selle ambivalentsus ja olulisus kandja igapäevastes tegemistes loob sobiva fooni mälestuste kogumiseks ning rakendamiseks kotidisaini sisendina.
Projekt koosneb kotiteemaliste mälestuste kogumisest, saadud andmetele toetuva kotikollektsiooni loomisest ning valminud kotiprototüüpidele tagasiside kogumisest ja tulemuste analüüsimisest.
Uurimissuuna juht: Jaana Päeva
Uurimisgrupi liikmed: Kadri Kruus, Maris Rosenthal
Kestus: 01.08.2023-31.12.2024
Rahastaja: Eesti Kultuuriministeerium
ETIS: link