Biolagunevate – peamiselt vetikapõhiste – materjalide ja nende aluseks olevate erinevate toorainetega eksperimenteerimine tehnoloogia- ja tootearenduse alal.
Käimasolevad projektid:
Taastuva bioressursi väärindamisel põhinevad nanomaterjalid ja -(tootmis)tehnoloogiad
Uurimisteema juht: Kärt Ojavee
Toetaja: HARNO IT Akadeemia 2021-2030
Lõppenud projektid:
Vetikad disainipõhiseks üleminekuks sinisesse biomajandusse /Algae
Sinise biomajanduse mitmekesisus Põhja- ja Baltikumi regioonis nõuab suuremat sektoritevahelist koostööd, kui tahame tõeliselt plaanida tegevusi, mis suudavad tuua kaasa ülemineku säästvamatele biopõhisele tulevikule. Biointegreeritud disaini tööriistakomplektid ja meetodid võivad aidata kaasa visioonide või esilekerkivate võimaluste arendamisele eelkõige selliste ülemaailmsete probleemidega tegelemise kontekstis nagu kliima, reostus, bioloogilise mitmekesisuse vähenemine ja loodusvarade ammendumine. Näiteks vees elavate fotosünteesivate organismide- vetikate- rohkem kui 72 500 liigist koosnevat mitmekesist rühma peetakse üha enam üheks planeedi suurimaks alakasutatud ressursiks. Uurimistegevuse käigus vahetame teadmisi, tehnoloogiainformtasiooni ja jälgime bioressursse Põhja- ja Baltimaade külgnevate rannikualade vahel ning integreerime mereökoloogiast ja tärkavast biotööstusest pärit oskuste kogumeid tulevikku vaatava disainivõimega, et kavandada jätkusuutliku arengu teid. Kasutades vetikaid vee biomassi allikana, keskendume nende rakendustele sellistes valdkondades nagu biomaterjalid, bioenergia (kütused) ja biopuhastusteenused, et aidata kaasa uuenduslikumate, säästvamate ja kaasavale sinisele biomajandusele Põhja- ja Baltikumi piirkonnas.
Uurimisteema juht: Kärt Ojavee
Koostööpartnerid: Aalto University, Design School Kolding, Origin by Ocean, Danish Knowledge Centre for Seaweed, National Institute of Aquatic Resources, Iceland University of the Arts , Tallinn University, Stockholm Environment Institute, Vetik OÜ, Vilnius Academy of Arts, Hyndla
Projekti kestus: 2021- 2023
Rahastaja: Nordplus Horizontal
ETIS: link