Materjali omadustest ja agentsusest lähtuv ning traditsiooniliste töövõtete ja tehnoloogiate arendamisele keskenduv uurimissuund, mille eesmärgiks on luua õppetöös rakendatavaid empiirilisi meetodeid ning rekonstrueerida, kohandada ja täiendada materjalipõhist tehnoloogilist võttestikku.
Käimasolevad projektid:
MUUSA: materjali-uurimuse süntees ja arendus
Projekti eesmärk on välja töötada materjalist lähtuva loovuurimuse metodoloogia koosloome meetodil. Projekti jooksul katsetatakse ja sünteesitakse erinevaid mudeleid ning küsitakse: kuidas käsitleda loomepraktikas materjalide koostise ja omaduste uurimist; kuidas rakendada materjal meetodina protsessi juhtimisel; ja kuidas kaasata materjal muusana, suunamaks loomingulisi eesmärke ning tõlgenduslikke lahendusi? Fookus on metoodika erinevate etappide kaardistamisel ja mudeldamisel, avaldamisel ning uue terminoloogia kinnistamisel. Materjalide uurimine kunstipraktika kaudu kaasab nii tähendusloomet, sensoorseid lähenemisi kui ka materjalide rakendatavate omaduste avastamist ja lõimimist võimalikes lõpptulemustes. Materjali süsteemse käsitlemise toel toimiv loometöö ja materjaliarendus publitseeritakse artikli ning näituse formaadis.
Uurimissuuna juht: Kärt Ojavee
Uurimisrühma liige: Juss Heinsalu
Kestus: 01.09.2023-31.12.2024
Rahastaja: Eesti Kultuuriministeerium
ETIS: link
Lõppenud projektid:
Ajaloolise reljeeftrüki rekonstrueerimine ja loovarendamine
Loovuurimuse lähtepunktiks oli tundmatu 1924. aastal nahakunstniku ja raamatuköitja Eduard Taska töökojas leiutatud reljeeftrüki tehnika, mida tuntud klišee- ja linooltrükist eristab kahetasapindne tulemus ja peente graafiliste joonte puudumine. Säilinud on, ja lähemat uurimist võimaldasid, kaks selles tehnikas kaunistatud nahast käekotti (AM 15737/1 ja AM 15737/2) Eesti Ajaloomuuseumi tekstiilikogust.
Uurimuse eesmärgiks oli rekonstrueerida reljeeftrüki tööprotsess võimalikult ajastutruult ja arendada taastatud ajaloolise tehnika põhjal kaasaja materjalidele ja töövõtetele sobivad tiražeerimist võimaldavad trükilahendused.
Uurimissuuna juht: Jaana Päeva
Kestus: 01.09.2022-31.12.2023
Rahastaja: Eesti Kultuuriministeerium
ETIS: link