Toomemäe, Tartu. Foto: Kiur Kaasik
EKA ehte- ja sepakunsti vilistlane, kunstnik Valdek Laur võitis TÜ muuseumi projekti „Elupäästja“ kunstniku konkursi.
Tartu Ülikooli muuseum kuulutas 2023. aasta veebruaris välja Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammi projekti „Toomemäe taasavamine“ alaprojekti „Elupäästja“ kunstniku konkursi. Žürii valis konkursi võitjaks digitaalmeedia ning ehte- ja metallikunsti valdkonnas tegutseva Valdek Lauri.
Projekti tulemusena valmib kunstnikul 2024. aasta maikuuks Toomemäel interaktiivne teos, mille eesmärk on tutvustada Tartu Ülikooli geeniteaduse saavutusi. Projekti „Elupäästja“ olulised märksõnad on koosloome ja koostöö.
Valdek Lauri jaoks on teaduskommunikatsioon ning keeruliste kontseptsioonide ja andmehulkade visualiseerimine väga põnev teema. „Kui tavaliselt uurib kunstnik oma sisemaailma, siis mulle on ennekõike huvitav minust väljas oleva ilma mõistmine. Teose loomisel teevad koostööd teadlased, kellelt pärineksid vajalikud algandmed ja kes aitaks reaalsust valideerida, ning õpilased, kellega saab valida mõjusamad visuaalid, helimaastikud või tehnoloogiad. Õpilased on väga olulised, sest nad esindavad ennekõike neid, keda teos peaks hiljem kõnetama ja inspireerima,“ selgitas Valdek.
Žürii liikme, kunstiteadlase ja vabakutselise kuraatori Mary-Ann Talvistu sõnul hõlmab Valdek Lauri teaduskommunikatsioon erinevaid populaarteaduslikke käsitlusi kuni teadusulmeni välja. „Temas on ilmne huvi koostööks geeniteadlastega, et luua Toomele teadusest tõukuv kunstiteos. Samuti tõstis ta olulisele kohale koosloome noortega, kes on teose valmimisel üks terasemaid fookusrühmi,“ lisas Talvistu.
Hele Priimets, žürii liige ning Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 programmiliini „Teadus ja tehnoloogia“ juht, märkis ära Lauri hea vormitunnetuse ja selge visiooni. „Ta teadvustas väga hästi, kui ainulaadne on võimalus teha koostööd Tartu Ülikooli Eesti geenivaramuga, ning mida võidab sellest tema kui kunstnik ja mida teadlased,” ütles Priimets.
Žüriisse kuulusid veel kunstikriitik, kuraator ja õppejõud Maarin Ektermann; TÜ muuseumi teadusdirektor Jaanika Anderson; TÜ muuseumi haridusosakonna juhataja Tiiu Kreegipuu ja TÜ muuseumi kuraator Ingrid Sahk.
Kunstnik alustab koostööd muuseumi, õpilaste ja teadlastega aprillis ja on projektiga seotud kuni installatsiooni mahavõtmiseni 2024. aasta septembris.
Loe lähemalt projekti kohta.