X URBANISTIKA JA LINNAMAASTIKE PÄEVAD: BETWEEN ARCHITECTURE OF WAR AND MILITARY URBANISM

25.–28. aprill, 2013
Tallinn, Telliskivi Loomelinnak, Telliskivi 60

Rahvusvaheline teaduskonverents

Between Architecture of War and Military Urbanism 

(Sõjaarhitektuuri ja militaarurbanistika vahel)

25.–28. aprillini toimuvad Tallinnas Telliskivi Loomelinnakus X Urbanistika ja linnamaastike päevad.  Rahvusvahelise teaduskonverentsi teemaks on tänavu sõjaarhitektuur ja militaarurbanistika.  Konverents toimub Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskonna eestvedamisel ning on suunatud arhitektuuri, planeerimise, maastikuarhitektuuri, urbanistika ja kunsti professionaalidele ja huvilistele.

Tänavuse konverentsi teema tõstatatakse eesmärgiga, et arutleda ja kriitiliselt diskuteerida sõja majanduspoliitika ning sõjategevuse ja -tehnoloogia kandumise üle linnakeskkonda ning sõjaarhitektuuri pärandi üle – sh sõjaväebaasid, -kindlused, sõja- ja põgenikelaagrid – mis on paraku linnaplaneerimises ja arhitektuurivaldkonnas unarusse jäänud ulatuslik teema.

Vastuseks küsimusele, miks konverents just seda teemat käsitleb, vastavad korraldajad Maros Krivy ja Evelin Reimand järgnevalt: 

“Arhitektuur ja sõda on mõlemad väga ruumilised nähtused. Läbi ajaloo on otsene sõjategevus või võimalikuks sõjaks valmistumine toonud kaasa suuri muutusi selles, kuidas linnasid ehitatakse, kaitstakse ja kuidas neis elatakse. Tallinna vanalinna parkidega ümbritseva  bastionaalvööndi esialgne otstarvegi oli ju omal ajal linna vaenlase eest kaitsta. Millised linnad oleksid Narva või Berliin, kui neid ei oleks II Maailmasõja ajal maatasa pommitatud? Kuigi kaasaegne sõda toimub paljuski virtuaalselt, kajastuvad tulemused siiski füüsilises ruumis. Täna Lähis-Idas ja Korea poolsaarel toimuv hoiab teema värske ja aktuaalsena. “

Konverents pakub sisutihedaid loenguid, arutelusid ja debatte urbanistika teaduritele, arhitektuuriteoreetikutele ja -ajaloolastele, arhitektidele, poliitgeograafidele, sotsioloogidele ja teistele haakuvate erialade spetsialistidele  – nii teoreetikutele kui praktikutele.  Teooria ja praktika vaheliste seoste käsitlemiseks on konverentsi korraldajad kutsunud kõnelema mitmekülgse lektorite paneeli, kelle hulgas on nii teadusartiklite autoreid, kunstipraktikuid ja -uurijaid ning ebastandardseid esinejaid. 

Peakõnelejateks on Stephen Graham teemaga “Linnad rünnaku all: uus militaarurbanism” (Cities under siege: The new military urbanism) ja Steven Flusty, ettekandega “Piirdetarade reaalsuses” (In the realm of the fences).  Stephen Graham on Newcastle’i ülikooli arhitektuuriteaduskonna professor, keskendudes linnade ja ühiskonna valdkonna õpetamisele ning Steven Flusty on York’i ülikooli geograafia osakonna dotsent.

Urbanistika ja linnamaastike päevade kogu programm ja ettekannete abstraktid on leitavad internetis architectureofwar.artun.ee  

Konverents toimub inglise keeles.  Osalemine Eesti Kunstiakadeemia ja kohalike ülikoolide tudengitele ja õppejõududele ning kohalikele elanikele on tasuta, kuid toitlustus ning ekskursioon on eraldi tasu eest.  Soodustus kehtib vaid eelregistreerumise korral, link http://architectureofwar.artun.ee/registration-fees/.  

Urbanistika ja linnamaastike päevi toetavad Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Kultuurkapital Euroopa Sotsiaalfond.

———-

Stephen Graham

Stephen Graham is a professor of Cities and Society, Global Urban Research Unit, School of Architecture, Planning and Landscape at Newcastle University. Professor Graham holds a Ph.D. in Science and Technology Policy, MA in Town and Country Planning and BA in Geography. He has worked as a professor of human geography at University of Durham, and has had roles in management there. He has been a lecturer in Newcastle University School of Architecture, and has given lectures as a full-time visiting professor at the Massachusetts Institute of Technology. He also has experience as an urban planner in Sheffield City Council.

Professor Graham’s research interests include intersections of urban and planning theory; the links between cities, infrastructure, technology, mobility and planning; the links between security, planning and cities; the geopolitical dimensions to urbanism and urban planning; the implications of Information and Communications Technologies (ICTs) for urban life and urban planning; and the social implications of digital surveillance. Professor Graham has been awarded various academic awards and is a member of a number of editorial boards of international journals and book series.

Steven Flusty


Steven Flusty is officially an Adjunct Professor in the Department of Geography at York University, but prefers to be referred to as the Scholar of Fortune. His research interests cover themes such as high, popular and banal (neo) imperial geopolitics, everyday material cultures of world city systems, hegemonic and alternative globalizations, past and present, necrogeography and cosmological landscapes, and spatialities of surveillant control.  

Professor Flusty is the author of Building Paranoia: The Proliferation of Interdictory Space and the Erosion of Spatial Justice (1994) and De-Coca-Colonization: Making the Globe from the Inside Out (2003). He has published several articles in various international journals, including Annals of the Association of American Geographers and Urban Geography and has been in the position of a referee for Blackwell Publishers, International Journal of Urban and Regional Research, Environment and Planning D: Society and Space and Social and Cultural Geography.


Jaga sõpradega:

Postitas Kunstiakadeemia
Viimati muudetud