Identiteedimaastikud. Eesti kunst 1700–1945
2021. aasta riiklike kultuuri- ja spordipreemiate laureaatide seas on EKA Kultuuriajaloo professor Linda Kaljundi ja Kadi Polli, kes pälvivad auhinna Kumu uue püsiekspositsiooni “Identiteedimaastikud. Eesti kunst 1700–1945” kureerimise eest.
Püsinäitus “Identiteedimaastikud. Eesti kunst 1700–1945” avati Kumus 2021. aasta veebruaris. See tutvustab siinset vanemat kunsti Eesti mitmerahvuselise ajaloo taustal, kus põimuvad baltisaksa, vene ja eesti traditsioonid. Fookuses on kunsti roll ühiskonnas ning selle mõju eri kogukondade enesekuvandile. Näitusel tõusevad omaette teemadena esile baltisaksa ja eesti visuaalkultuuri seosed, piltide tähendus noores Eesti rahvusriigis, unistused moodsast elust, naiskunstnike hääl, vaikiva ajastu ja sõjaaja kunst ning kohalike identiteedimaastike kujunemise lugu. Kõrge kunsti kõrval uuritakse harrastajate, hariduse, tarbegraafika ja disaini mõju visuaalsele identiteediloomele.
Kommenteerides preemiat ajalehele Postimees, tõdes Kaljundi, et tunnustus eriti tore, kuna näitus tekitas diskussioone ning see näitab, et riik on sellisteks keerulisteks vestlusteks valmis ning suudab asju näha laiemas kontekstis. «Me tahtsime selle püsinäitusega tuua välja ka kriitilisi ja võib-olla ka ebamugavaid vaatenurki,» tõdes Kaljundi.
ERRile antud kommentaaris märkis kunstiajaloolane ja Kumu kunstimuuseumi direktor Kadi Polli, et selline tunnustus igati auväärne, ent kunst roll võiks ühiskonnas alati suurem olla.
Ka tänavusel aastal jätkavad Kaljundi ja Polli koostööd. Koos kolleegidega Kumu kunstimuuseumist ja Tartu Ülikooli muuseumist on valmimas näitus “Kunst või teadus”, milles võetakse luubi alla kunsti ja teaduse põimumine. Näitust ettevalmistava valdkondadevahelise uurimisprojekti üks partneritest on Eesti Kunstiakadeemia.